Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Degustacje, degustacje, degustacje! - Vinares - degustacja 1.02.2010, Chile i Argentyna - tajemnica sukcesu

08.02.2010 23:15

Marzy mi się takie miejsce w Warszawie, no powiedzmy w centrum Warszawy, może na Starym Mieście, może na Nowym Mieście, a może na Żoliborzu..., żebym nie miała za daleko ...., gdzie można pójść i ze znajomymi i samotnie, gdzie będę się czuła jak w domu... obsługa to będą też bardziej znajomi niż obsługa właśnie...., gdzie będę mogła zjeść coś smacznego i napić się dobrego wina ..., gdzie doradzą mi jakie wino będzie najlepsze do zamówionego posiłku...a jakie w zależności od humoru czy towarzystwa...., gdzie kupię stosunkowo niedrogo coś ciekawego do kolacji czy obiadu… takie tam marzenia…

Kiedyś myślałam, że takim miejscem będzie bar u Mielżyńskiego na Burakowskiej. Był do czasu… Dawno tam nie byłam, może znowu jest jak dawniej…

Przez moment miałam nadzieję, że takim miejscem będzie Eteria Kuby Strzyczkowskiego w duecie z Szymonem Kamińskim, sommelierem, którego darzę ogromną sympatią i ogromnym szacunkiem…

A teraz mam nadzieję i coraz bardziej się przekonuję, że takim miejscem może być Bar Vinares na Bednarskiej. Nie jest to już dla mnie wprawdzie „walking distance”, ale samo miejsce jest z klimatem - piwniczne sklepienia, ładnie zaaranżowane, profesjonalna obsługa, duża wiedza o winach i dużo starania by pokazać to miejsce od najlepszej strony.

Od kilku miesięcy odbywają się tam poniedziałkowe wieczory z winem w tle. Degustacje tematyczne. Relacje staramy się zamieszczać na portalu. Ostatni poniedziałek (1 luty 2010), to dużo dobrego wina i wiedzy na temat win z Nowego Świata: Chile i Argentyna. Wiedzą, jak w każdy poniedziałek, dzielił się doskonały znawca win, sommelier od wielu, wielu lat Sławomir Chrzczonowicz. Nie mogę się oprzeć by nie napisać w tym miejscu, że p. Sławek jest trochę jak ojciec chrzestny dla mnie i mojego męża na naszej winnej drodze. Kiedyś dawno temu, kiedy zaczynaliśmy się interesować winami zapisaliśmy się na kilkudniowy kurs o winie organizowany wtedy przez nieistniejąca już firmę Winehouse (Winhouse został wykupiony przez Centrum Wina), gdzie jednym z prowadzących był właśnie Sławomir Chrzczonowicz i mogę powiedzieć, że to on właśnie wprowadził nas w świat wina.

W poprzedni poniedziałek p. Sławek przedstawił 8 win: 4 z Chile, 4 z Argentyny.
Co różni winnice i proces produkcyjny w Europie od winnic i procesu produkcyjnego w Chile i Argentynie? W Europie winnice przekazywane są z pokolenia na pokolenie, często pracuje w nich stara, wysłużona aparatura, receptury są pilnie strzeżone i też przekazywane z ojca na syna. Etykiety, szczególnie we Francji, nie są przejrzyste, często nie możemy na nich znaleźć podstawowych informacji.
W Argentynie i Chile winnice mają dobrą, nowoczesną aparaturę, wszędzie jest sterylnie czysto, etykiety na winach są pięknie zaprojektowane, przejrzyste, wszystko jest dobrze opisane. A receptury powstają po uprzednim zbadaniu rynku konsumentów, określeniu profilu klienta, zdefiniowaniu co lubi.

Ciekawe, że w Chile praktycznie nie pije się wina, Chile, to kraj piwa. Inaczej w Argentynie, tam spożywa się wina w ilości porównywalnej nawet do Francji.

Ale przejdźmy do win.

Co zaproponował nam Sławomir Chrzczonowicz w poniedziałkowy wieczór 1 lutego 2010?

Rozpoczęliśmy od Tapiz Torrontes 2008 z Argentyny (Fincas Pantagonicas, Mendoza), cena detaliczna 48 zł. Ciekawe wino o muskatowych, kwiatowych nutach. Trochę orzeźwiające. Dobry aperitif. W naszej skali ocen to dobra 7.

Kolejne wino to Sauvignon Blanc Reserva 2008 z Casas del Bosque, Casablanca, Chile, cena detaliczna 59 zł. Kiedyś, pewnie w 2005 lub 2006 roku wykupiliśmy z mężem ogromne ilości tego wina (nie Reserva, rocznik 2004). Było niezwykłe, pachniało łąką, świeżo skoszoną trawą, mogłam pić i pić. Oczywiście najlepsze było w letnie, ciepłe popołudnie, ale smakowało zawsze …. Pamiętam, że rocznik 2004 Reserva, to już nie było takie dobre, takie świeże, takie orzeźwiające. Tym razem Reserva nas zaskoczyła. Dla mnie na 8. Dużo nut cytrusowych, czarny bez, trochę beczki.

Trzecim winem było Chardonnay Reserva 2006, również Casas del Bosque, Casablanca, Chile, cena detaliczna 69 zł. Takie Chardonnay lubię, dużo beczki, masło, wanilia, kokos, zapachy cytrusowe. Mocna 9.

Przeszliśmy do win czerwonych.

Tapiz Malbec 2008, Fincas Pantagonicas, Mendoza, Argentyna, cena detaliczna 49 zł. Owocowe, można powiedzieć wesołe wino, czuć trochę beczki. Dla mnie 7.

Carrascal 2005, Weinert, Mendoza, Argentyna, cena detaliczna 45 zł. Bardzo klasyczne, można powiedzieć europejskie, typowe Bordoux. Dla mnie 7.

Merlot Reserva 2006, Casas del Bosque, Casablanca, Chile, cena detaliczna 55 zł. Czarna porzeczka I jeszcze raz czarna porzeczka, trochę papryki, trochę pieprzu. Podobno w tym winie jest kwintesencja win Nowego Świata, gęste wino! Dla mnie również na 7.

Weinert Merlot 2004, Weinert Mendoza, Argentyna, cena detaliczna 59 zł. Lubię takie wina. Eleganckie, nieco powiedziałabym wyrafinowane. Według Sławomira Chrzczonowicza, bardziej Bordoux niż Nowy Świat i co mnie zaskoczyło (kiedyś może rozwinę ten temat) wino mało kobiece! A mnie smakowało na 8, w przeciwieństwie do tych poprzednich, może bardziej kobiecych.

I ostatnie wino tego wieczoru Carmenere Gran Reserva 2007, Casas del Bosque, Casablanca, Chile, cena detaliczna 75 zł. Doskonałe wino. Dużo papryki, dużo pieprzu. Mocna 9.

Podsumowując bardzo udany wieczór, dużo dobrych win, dużo wiedzy o winach, fajna atmosfera. Kolejny udany poniedziałek w Vinaresie. Polecam Państwu te wieczory.


09.02.2010 10:08
Czytając kolejne relacje z degustacji nachodzi mnie jedno pytanie. Jak się prezentuje kuchnia w Vinaresie porównując ją np. z Eterią bądź z którąś z restauracji Kręglickich? Jest w ogóle co porównywać?

10.02.2010 14:52
Kręglickim jest ciężko dorównać. Dla mnie kuchnia nr 1 w Warszawie.

14.03.2010 10:48
Przed chwilą w Dzień Dobry TVN przedstawiciel ambasady brytyjskiej powiedział, że Kręgliccy będą przygotowywać jedzenie slow food na przyjęcie Księcia Karola i Księżnej Camilli w Polsce. Ale to taki offtop.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem