Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Podróże z winem w tle i wyjątkowe, regionalne wina - Chorwacja - jakie winnice?

02.05.2011 15:58

Jest ktoś w stanie polecić warte odwiedzenia, chorwackie winnice w okolicach Splitu, Sibeniku lub Zadaru?

02.05.2011 23:24
To ja się podłącze z Lombardią i okolicą j. Como ... choc z tego co czytałem to franciacorta i długo nic ...

10.05.2011 13:02
Pan Arkadiusz z MJA napisał mi, że co prawda winnic z tych okolic nie kojarzy to poleca Malvazije w różnych postaciach na gorące dni, z czerwonych Plavaca i oprócz tego Refosk.


11.05.2011 09:40
Ach, Pan Arkadiusz nie grzmi (może nie zobaczył), a ja tutaj takiego wielbłąda popełniłem. Temat dotyczy ogólnie winnic chorwackich, natomiast moja rozmowa z Panem Arkadiuszem ściśle dotyczyła regionu nieopodal Sibeniku. Stąd jego odpowiedź, iż winnic z tych okolic nie kojarzy

11.05.2011 09:48
Znalazłem natomiast kilka informacji na jak zawsze bezpretensjonalnym forum gazety wyborczej, gdzie poziom frustracji bije kolejne rekordy, ale do rzeczy:

Gość: denko 02.05.11, 23:42
Nie mam dla Ciebie, Voyy, zbyt dobrych wiadomości. Co prawda pochodzą sprzed kilku lat..z gratisowych materiałów chorwackiej ambasady. Skrótowo: Najbardziej znane są tarasowe winnice na czerwonej glebie, osłonięte wapiennymi?pumeksowymi? murkami, sprawiające z oddali wrażenie szachownicy, w okolicach Primoszten (pomnik kultury UNESCO, nawet jakiś czas fototapeta w ONZ ).
W północnej Dalmacji do niedawna popularna była biała odmiana Marasztina (Zadar, Biograd, Benkovac), w latach osiemdziesiątych pierwsze próby zaprowadzenia Grenache i Syrah (Benkovac). Sporo na południe od Zadaru, także na wybrzeżu, koło miasta Szybenik, mamy duże przedsiębiorstwo Vinoplod, robiące m.in. także lepsze wino z odmiany BABIĆ i dużo masówki. Wiosną 2005 roku zagrzebski koncern Badel "rewitalizował" winnice
= zasadził winorośl na 400 ha, głównie odmiany międzynarodowe (czyli dupa?) na zapleczu miasta Zadar (obszar Ravni kotari), obecnie po 6 latach mogą zacząć przejawiać potencjał. Lokalnie winiarz ALEN BIBIĆ koło miejscowości Skradin produkuje wina z miejscowej "gwiazdy", środkowodalmackiej czerwonej odmiany BABIĆ, np.Bibić Riserva: Babić, Lasina, Plavina, Grenache, Syrah. Rok w beczce. Gładkie, lekkie, czarowne? wino do solonych lub grylowanych sardynek, szynki prosciutto, makaronów z sosami pomidorowymi. Ostatnio średnie. Uwaga: Wino w litrowych butlach dużo gorsze... Adresy:
/>tz-zd-zup@zd.t-com.hr, www.zadar.hr...


Gość: Wojciech Bońkowski 03.05.11, 09:57
Do wpisu Denki mam niewiele do dodania. Na pewno winnice w Primostenie zasługują na wizytę. Poza Vinoplodem i Bibiciem polecam najusilniej Vinarija Gracin, źródło najlepszego obecnie wina czerwonego Babić.

11.05.2011 09:54
Kilka linków do winnic z okolic Zadaru i Sibenika:

www.suhapunta.hr
www.vinoplod-vinarija.hr

Znalazłem też stronkę z winnymi wycieczkami po Chorwacji
www.culinary-croatia.com/wine-tours.html

14.09.2011 15:13
ooooooooo, ja jeszcze nie napisałem tekstu o wizycie w winnicy Bibich... :]

A tymczasem PAP informuje, że Chorwacja 1 lipca 2013 r. wejdzie do UE. Traktat akcesyjny zostanie podpisany jeszcze za naszej kadencji :)

Czyli przez granicę będziemy mogli przewozić trochę więcej niż obecne 4 litry wina. Yeah!

18.09.2011 13:48
a tutaj troszkę więcej o samym producencie Bibich :)

http://networkedblogs.com/nebM1

01.03.2013 11:56
obrazek
Polecam półwysep Peljesac. Co 200m winnica i piwniczki. Dingac w pełnej krasie. Rewelacyjny region, choć daleko. Na zdjęciu cennik winnicy Matusko.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem