Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Wasze komentarze - Komentarze do "Książka z winem w tle..."

Zobacz komentowany obiekt

29.07.2011 14:13

ech, ja nie polecam tej książki
http://www.winomania.pl/aktualnosci.php?id=50&s=1 warto przeczytać krótką recenzję , zanim kupimy ten leksykon

29.07.2011 16:47
To może, żeby nie było błądzenia wrzucę ten tekst tutaj ... autro nieznany, a szkoda , miło jak ktoś sie jednak podpisuje pod tym co pisze ;), ale jak autor napisał ...co Wy na to ?

Wypowiedź z w/w linku:

2006-07-06 (Ostrzegam )

Wydana ostatnio książka Wina - Leksykon Daumonta autorstwa Christiny Fischer, przedstawianej jako jeden z najbardziej cenionych niemieckich sommelierów. Może to prawda, choć treść książki na to nie wskazuje. Kompletne pomieszanie z poplątaniem. Wszędzie roi się od mniej czy bardziej poważnych błędów. Autorka, „ceniony niemiecki sommelier” nie zna historii wina, to byłoby jeszcze do wybaczenia, choć twierdzenie, że pierwsze winnice w Grecji powstały w II wieku p.n.e. jest po prostu śmieszne. To znaczy, że winnice w Roussillon, czy Prowansji, pięćset lat wcześniej założyły krasnoludki. Gorzej, że pani sommelier pisze o nieistniejących winach deserowych Cassis, o chardonnay, które stało się w Europie popularne na fali, która przyszła w latach dziewięćdziesiątych z Ameryki, że nie słyszała o białych winach z Burgundii, że tempranillo to dla niej odmiana lekka, zawierająca mało garbników. Tego typu błędów i przekłamań jest mnóstwo, zaś jednym z zabawniejszych jest stwierdzenie, że kamień winny to nieszkodliwy cyjanek potasu w formie drobnych kryształków. To fakt, że kamień winny czyli winian potasu jest nieszkodliwy, jednak mówienie o nieszkodliwym cyjanku, przez osobę, która prowadzi podobno restaurację brzmi groźnie i wcale nie jest śmieszne. Nie będę już wspominał o tym, że opis kompletnie dla wina nieistotnego regionu Saksonii zajmuje znacznie więcej miejsca niż Burgundia, Rioja czy Priorat.
Do niekompetencji autorki dokłada swoje tłumacz, który po raz pierwszy chyba miał do czynienia z tekstem o winach. Stąd biorą się pewnie takie kwiatki jak stwierdzenie, że „fermentacja moszczu to oczyszczanie moszczu przed fermentacją” lub że „maceracja to fermentacja węglanowa”. A już zupełnie na deser takie oto zdanie: „Wszystkie informacje podane w tej książce zostały zamieszczone w najlepszej wierze autorki i sprawdzone z największym staraniem, zarówno przez nią jak i przez wydawców. Mimo to mogły się wkraść błędy, za które autorka nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności…” I co Państwo na to ?

30.07.2011 10:49
portal Winomania prowadzi Slawomir Chrzczonowicz, ale zdaje się, że nie wszystkie teksty są jego autorstwa

30.07.2011 18:44
Wziąłem swojego czasu tą książkę do reki, w Empiku. Po pobieżnym przejrzeniu, w istocie rzeczy zauważyłem, że jest to totalna amatorszczyzna i pomieszanie z poplątaniem.

Podobnie zresztą jak wiedza winiarska ww. Chrzczonowicza.

Ani do jednego, ani do drugiego nie mam najmniejszej ochoty wracać.
v.

31.07.2011 11:47
O rany, zaczyna się... V: nikt Ci do niczego nie każe wracać... spadam, dziękuję bardzo za lanie żółci, EOT

31.07.2011 11:57
@vintrips - ale co nie pasuje Ci w recenzji-przytyku ?

02.08.2011 10:44
@Dominik
Trudno mi odnosić się do recenzji, bo jak powiadam, przerzuciłem książkę tylko pobieżnie i nie pamiętam szczegółów na jakie zwróciłem uwagę. Pamiętam jedynie, iż moja decyzja była na NIE i pewnie dlatego jestem zdania, iż recenzja jest celna.
@Borysa
U kobiety być subtelną i wrażliwą to zaleta. Natomiast być delikatną, wrażliwą, mentorską i nieomylną to, delikatnie mówiąc, rozczarowujące.
v.

03.08.2011 12:16
Zdaje się, że jeśli Sławomir Chrzczonowicz prowadzi portal Winomania, recenzja na portalu nie jest pozytywna, Wam książka nie przypadła do gustu, to wszyscy się zgadzają? :D

Miałam okazję nieraz słuchać pana Sławka i muszę przyznać, że wiedzę ma imponującą.

A tak przy okazji, mam nadzieję, że dzisiejsza książka przypadnie Wam do Gustu. :)

03.08.2011 16:05
Co do oceny poziomu merytorycznego książki - pełna zgoda.
Co do oceny poziomu wiedzy Pana Sławka - wprost przeciwnie.
v.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem