Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Kulinaria i wino - spagetti bolognese

27.05.2012 18:42

obrazek
Dziś jedno z moich ulubionych dań weekendowych - spagetti bolognese do tego otworzyliśmy barolo - baaardzo pasowało
Spagetti b. to co prawda danie klasyczne, ale ja nie dodaję wątróbki ani boczku - wołowinę zmieloną smażę na oliwie z oliwek na której wcześniej szklę cebulę i czosnek oraz podduszam marchewkę, seler naciowy i zieloną pietruszkę. Potem szklanka wina czerwonego, pieprz sól oregano i pomidory krojone - 3 godziny na małym ogniu plus parmezan i świeże oregano - mniam. W czasie przygotowywania konieczna muzyka - u mnie Red Hot Chili Peppers i The Pixies.
Bo tego Barolo Terra dei Celti 2007 ... wspaniałe wino, owoce porzeczki, śliwka suszona bardzo głęboki aromat, piękny kolor - w lipcu jadę do Austii - kupię na pewno większą ilość

28.05.2012 08:33
Tyle razy zabieram się na bolognese/ragu i zawsze rezygnuję ze względu na czas jaki trzeba poświęcić na przygotowanie sosu.

ps. podczas podgrzewania sosu polecam (przed wrzuceniem makaronu) dodać rucolę. Wychodzi bardzo fajne połączenie.

28.05.2012 11:36
Pawle, PawleRzecz normalna w obecnych czasach, wiec albo danie robisz wieczorem ( jak już jesteś najedzony ) na drugi dzień, albo dopisujesz do dania słowa "mini" , "prawie, że" itpniektóre dania nie tracą tak bardzo na skróceniu czasu przygotowania, przy innych skracania tworzy całkiem inną potrawęWołowiny po burgundzku nie skrócisz ...ale powyższe "al ragu" będzie do akceptacji po godzince ;)

28.05.2012 11:40
Co do wina, choć to włoskie danie i Nebbiolo, rzeczywiście sprawdza sie znakomicie, to mamy do tego dania spory wybór polecam też Rioja, kupaże CS/M, Pinot Noir w słoneczne dnii ... Gamze od Lovico z BułgariiPierwsze testy za mną, opinia w wolnej chwili, ale wino zdało egzamin ;)

28.05.2012 18:33
Pozwolę się nie zgodzić z szanownym kolegą D w kwestii czasu i wersji mini - wersja mini sprawdza się tylko przy zgrabnych nogach(:)) Jestem weteranką spagetti b/ragu i uważam, że 3 godziny na małym ogniu dopiero wydobywają smak. Dlatego robię w sobotę lub niedzielę wkurzając zapachami rodzinę i sąsiadów:) Chociaż jako że danie czasochłonne to robię więcej i na drugi dzień jest jeszcze lepsze. A beef bourguignon... uwielbiam.

28.05.2012 18:55
Też mi się wydaje, że Dominik trochę przesadził. Nie wyobrażam sobie zrobienia al ragu w godzinę ;)
Chociaż z drugiej strony... pytanie co znaczy do "akceptacji"heh -> takie 5/10?

29.05.2012 00:09
Dokładnie moi drodzy takie 5-6 na 10dlatego prosiłem o dopisek "prawie, że al ragu" a jak wiemy " prawie robi różnicę ... tylko nie wiem czemu ta reklama dotyczy Żywca bo to jest właśnie "prawie, że piwo" ;)

02.09.2012 17:56
Znalazło się trochę czasu ;)

02.09.2012 21:14
Ładnie wygląda, a parmezan? Ja nie daję bazylii tylko oregano.

02.09.2012 22:26
Pewnie, że był
Do momentu zrobienia sera już trochę sos go wciągnął, choć koło bazylii widać białą grudkę ;)

03.09.2012 00:45
Pawle, kupujemy kawałek parmezanu i trzeć na świeżo, a nie jakieś wiórki sypać :P
ale z bazylia popieram, jakoś do pomidorków zawsze lepiej pasuje ;)

03.09.2012 09:13
Pełna zgoda, czasami jednak lenistwo zwycięża ;]

03.09.2012 09:33
Dla mnie do ragu tylko oregano - bazylia może być na ozdobę. Ale jeżeli smakowało to to jest najważniejsze

03.09.2012 10:10
Polecam również rucolę, ale z resztą chyba wcześniej już o tym pisałem ;)


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem