Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Hyde Park - Jak poznać rocznik wina

23.09.2012 19:43

Mam małe pytanko. Nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o rozpoznawanie wina a chciałbym dowiedzieć się jaka jest możliwość poznania rocznika wina jeśli nie ma o tym informacji na butelce czy etykiecie. Czy etykiety wina zmieniają się co rok? Czy może mogą pozostać identyczne jak w latach wcześniejszych?

23.09.2012 19:57
Jeśli ani na etykiecie, ani na butelce nie ma takiej informacji... ani nawet na korku, pozostają dwie opcje - skontaktować się z producentem z zapytaniem, kiedy takie wino butelkował lub po prostu je wypić. Sprawa robi się trudniejsza, gdy chodzi o tzw. wina masowe, gdzie produkuje się ich miliony butelek i dojście, który to jest rocznik graniczy z cudem i kłóci się z filozofią producenta (produkujemy dużo prostych win i rocznik nie jest ważny). A co to za wino?

Etykiety nie zawsze zmieniają się co rok, w masie win zmienia się tylko rocznik, a etykieta pozostaje ta sama. Najbardziej znanym wyjątkiem zmiany etykiety jest Chateau Margaux - tam label zmienia się co roku, gdyż projektuje go inny artysta.

23.09.2012 20:16
obrazek
Chodzi mi o moje ulubione Cotnari Feteasca Alba. Dwa dni temu kupiłem rocznik 2005 i jest nieco ciemniejszy niż ten który mi tak smakował. Mam jeszcze jedną butelkę tego wina w domu ale akurat na nim nie ma podanego rocznika. Publikuję zdjęcie tylnej etykiety z opisem.

23.09.2012 21:15
Przychodzi mi na myśl jedna możliwość - butelka wina została napełniona mniejszą ilością wina, wobec czego szybciej dojrzała i nabrała bardziej bursztynowego koloru.

23.09.2012 21:32
Zapominamy jeszcze o opcji, że producent np.miesza kilka roczników ... lub że wino rozlał po drodze Pan Zdzich. Troche dziwne, że masz wino rocznikowe i niby takie samo bez ... rzadkie błędy na etykietach win, które "miały" wina rocznikowe. Na pewno to jest to samo ? Nie ma małym druczkiem jakieś dodatkowej informacji ... ?

23.09.2012 22:20
Chateau Margaux wypuszcza grand cru Classe co roku czy tylko jak jest udany rocznik?

23.09.2012 22:25
O ile mnie oczy nie mylą to na fotce jest info o importerze. Można do niego zadzwonić i zapytać ocb ;). Wedlug mnie muszą to być dwa inne wina.

23.09.2012 22:44
Chciałoby Ci się dzwonić ? :) Lec szuka innej rady :) , aha sprawdź banderolę, będziesz wiedział jaki rocznik to nie jest "w górę" ;)

23.09.2012 23:32
dominikw napisał:

Na pewno to jest to samo ? Nie ma małym druczkiem jakieś dodatkowej informacji ... ?


Dzięki za podpowiedź. To może jest prostsze niż mi się wydawało. Teoretycznie oba wina wyglądają podobnie zarówno jeśli chodzi o opisy, szczep i szatę graficzną butelki ale różnią się jedynie... producentem. Wino z 2005 roku produkuje COTNARI S.A. a bez podanego rocznika VINIA S.A. Zacząłem szukać informacji w Internecie i znalazłem taką stronę: link. Z tego co zrozumiałem to najwyraźniej dwóch producentów walczy o prawa do produkcji tego wina. Swoją drogą jestem teraz jeszcze bardziej ciekawy jak będzie mi smakowało wino konkurencji.
Dziękuję wszystkim za odzew a szczególnie dominikw za naprowadzenie mnie na ten ślad.

24.09.2012 10:25
To masz 2 całkiem rożne wina :), chyba ze jedna firma przejęła drugą :)
Moja rada, otwórz oba naraz , zrób sobie degustację porównawczą , bo nie zapamiętasz moim zdaniem różnicy po jakimś czasie przy słodkim winie.

24.09.2012 10:41
Tak myślałem :]

25.09.2012 18:48
Paweł napisał:

Chateau Margaux wypuszcza grand cru Classe co roku czy tylko jak jest udany rocznik?


Tylko jak jest udany rocznik.

25.09.2012 20:23
To dotyczy tylko chateau margaux czy wszystkich grand cru classe?

25.09.2012 20:35
Pawle, czym innym jest Chateau Margaux Grand Cru Classe, a czym innym CM Premier Grand Cru Classe. Z reguły wielkie Chateau nie zmieniają etykiet, chociaż...

http://www.mcnees.org/winesite/labels/label_library_pages/french_wine_label_pages/label_library_french_bordeaux_margaux.htm


25.09.2012 21:50
Teraz to zupełnie nie łapięMargaux ma jakieś "swoje" grand cru classe?

W sumie to chodziło mi np. o Chateau Dauzac, Chateau Ferriere, Chateau Latour-Martillac lub Chateau Potensac, czyli takie które czasami mam okazję otwierać ;). Czy te chateau wypuszczają grand cru classe tylko w dobrych rocznikach czy co roku? :)

25.09.2012 22:19
Chateau Margaux i Chateau Cheval Blanc mają 1er Grand Cru Classe. Grand Cru Classe tylko w dobrych rocznikach.

Trochę o historii "grandów"
http://czaswina.pl/artykul/grand-cru-classe

25.09.2012 23:46
a ja popijam rumuńskie rose bez Cru :P

26.09.2012 09:08
;) Dzięki Michał.

26.09.2012 19:08
A czy ktoś może próbował jakiegoś półsłodkiego lub słodkiego wina opartego na szczepie Feteasca Negra i mógłby mi coś polecić?

26.09.2012 22:43
Chateau Margeaux to Premiere Grand Cru Classe z apelacji Margaux. Klasyfikacja 1855 nazywa się klasyfikacją Grand Cru Classe i podzielona jest na 5 Cru Classe, w Premiere Grand Cru Classe mamy 5 win Margaux, Latour, Lafite, Mouton i Haut Brion. Samo sformułowanie Grand Cru Classe ma odniesienie tylko do regionu St Emilion, gdzie wina klasyfikuje się jako Premiere Grand Cru Clasee lub Grand Cru Classe. WSZYSTKIE TE WINA POWSTAJĄ CO ROKU, NIEZALEŻNIE OD JAKOŚCI ZBIORU!

26.09.2012 22:57
Dla dociekliwych:
Klasyfikacja 1855 Grand Cru Classe de Medoc


Ciekawostka o Bordeaux z mojego poletka :

Bordeaux


27.09.2012 11:41
Ooooo, dzięki za link. Chateau Ferriere znajduje się w 3 cru classe ;)
Czyli podsumowując: wina grand cru classe wychodzą co roku ;)
ps. polecisz stronkę gdzie można znaleźć ocenę roczników?

27.09.2012 21:50

27.09.2012 22:36
No dobrze, nie doczytałem, przyznaję się bez (lub z) bicia ;)

27.09.2012 23:31
@WineMike ... a gdzie to cudo dokładnie nabyłeś :) Grand Cru Classe Chateau L’Arrosse 1998

27.09.2012 23:49
A tu
http://www.nasze-wina.pl/nw/news/lidl-francuskie-wina/?listbox_class_name=NewsListbox

;)

28.09.2012 10:04
WineMike napisał:

No dobrze, nie doczytałem, przyznaję się bez (lub z) bicia ;)


Tu nie biją

Mieszanie win z różnych roczników i produkcja win rocznikowych w rocznikach wybitnych to raczej wyjątki zarezerwowane dla win musujących (Szampany, Cava, Francicorta) oraz Porto.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką win Bordeaux mam kilka miejsc na konferencję gdzie mówię o Bordeaux i Wine Bankingu. Data 02/10 Warszawa. Zainteresowanych proszę o maila na skrzynkę na Naszych Winach.

01.10.2012 17:01
No to się jutro widzimy ;)

01.10.2012 18:52


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem