Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Eksperyment Lidla

2015/02/02

 

Eksperyment Lidla - degustacja win węgierskich 14 stycznia 2015 r.


Kolejna propozycja, jaka pojawi się 2 lutego w sklepach Lidla jest pewnego rodzaju niespodzianką. Wina węgierskie, bo one są  treścią najnowszej oferty znane są w Polsce od lat. Kiedyś kupienie dobrych win węgierskich nie było proste, a Tokaj czy Egri Bikaver uznawane były za rarytas. Czasy się zmieniły, win węgierskich jest w polskich sklepach sporo. Poszerzyła się paleta win tworzonych przez węgierskich winiarzy, a kilku z nich to uznane już w Europie autorytety.

 

Na czym więc polega ten eksperyment Lidla? Otóż Michał Jańcik, który wybiera wina do kolejnych kolekcji postawił sobie, jak sam mówi, zadanie znalezienia dobrych win od mniej znanych producentów, które spełniałyby zarówno kryteria smakowe jak i finansowe.

 

Pomysł na wina z Węgier wydawał się mieszkańcowi Krakowa (bo stamtąd pochodzi Pan Michał) oczywisty. Bo przecież wspólna przeszłość, dobra węgierska kuchnia , to wszystko skłania do podjęcia ryzyka zaprezentowania polskiemu konsumentowi win z innych niż tylko Tokaj i Eger regionów.

 

Doświadczenie uczy, ze polski konsument jest w stanie wydać 100 zł na wina z Margoux, ale nie wiadomo, czy zechce wydać 30 zł na wino od nieznanego węgierskiego producenta.

 

W związku z tym do oceny dostaliśmy tylko jedno wino od Tibora Gala, producenta znanego z dobrych czerwonych win. Reszta winiarzy, których wina mieliśmy okazje degustować 14 stycznia, to producenci mnie przynajmniej nieznani.

 

Kolekcja przedstawiona na degustacji podzielona została na „Białe Węgry” - 5 win wytrawnych i półwytrawnych, „Różowe Węgry” – 2 wina wytrawne, „Czerwone wytrawne i półsłodkie” – 7 win, „Białe półsłodkie i słodkie” – 5 win. W sumie 19 win, co na standardy degustacji Lidla jest liczbą umiarkowaną.

 

Jak stwierdził Michał Jańcik,  Lidl będzie monitorował zainteresowanie winami węgierskimi i jeśli będzie ono znaczące to może pojawi się szersza paleta win od naszych bratanków. Wtedy będzie to już tzw. wyższa półka.

 

Zaprezentowana na degustacji oferta win nie zawierała takich, które robiłyby niezapomniane wrażenie. Najmocniejsza moim zdaniem część to wina półsłodkie i słodkie. Choć nie jestem wielbicielem win słodkich to muszę przyznać, że najlepsze moim zdaniem wino wieczoru znalazło się w tej grupie.

 

Tokaji Cuvee, Bodvin z 2013 roku to lekkie wino o złotawej barwie i przyjemnym kwiatowo-miodowym bukiecie. W smaku sporo owoców. Warte polecenia.

Dostało ode mnie ocenę 8. -->Tokaji Cuvee Bodvin 2013

 

Kolejne białe wina, na które warto zwrócić uwagę to:

Matrai Sarga Muskotaly Bardos z 2014 – półsłodkie białe wino o bogatym bukiecie, które ma w bukiecie, agrest z konfitury zmieszany z ziołami i zielonymi krzakami. W smaku wyczuwam jabłko z pestką.

Ocena 7; -->Matrai Sarga Muskotaly Bardos 2014

 

Tokaji Cuvee Nem Szaraz, Dorombor z 2013 – słodkie wino o jasno słomkowej barwie i cytrusowym bukiecie. W smaku dobre połączenie kwasowości ze słodyczą.

Ocena 7; -->Tokaji Cuvee Nem Szaraz Dorombor 2013

 

Ezerjo, Maurus z 2011 – wytrawne białe wino o cytrusowym bukiecie i smaku, w którym cytrusy mieszają się z kwaśnym jabłkiem. Trzeba się z tym winem oswoić, żeby poczuć jego walory. Dobre wino tła.

Ocena 7. -->Ezerjo Maurus 2011

 

Z win czerwonych, dwa zwróciły na siebie naszą uwagę:

Egri Bikaver, Gal Tibor z 2011 – wino o wiśniowej barwie, trudno wyczuwalnym bukiecie i przeważającej w smaku czarnej porzeczce. Jest bardzo wytrawne, „suche”. Dobry bilans słodyczy, kwasowości i goryczki.

Ocena 7. -->Egri Bikaver Tibor Gal 2011


Szekszardi Bikaver, Wekler z 2012 – barwa rubinowa, w bukiecie konfitura wiśniowa, smak łagodny z nutami kwaśnej wiśni i czekolady.

Ocena 7. -->Szejszardi Bikaver Wekler 2012

 

Wina różowe nie zyskały naszego uznania.

 

Poniżej pozostałe oceny.

 

Organizacja, jak zwykle u Lidla doskonała, miejsce sympatyczne, a kolorytu spotkaniu nadawały specjały kuchni węgierskiej serwowane w postaci przekąsek.

 

 

Sopron Irsai Oliver Taschner Winery 2014 - ocena 5
Furmint Tokaj Chateau Dereszla 2013 - ocena 6
Tokaji Muscat Blanc Chateau Tarcal 2012 - ocena 6
Szekszardi Cuvee "Rosi" Bodri 2014 - ocena 5
Rose Cuvee Frittmann 2014 - ocena 6
Kekfrankos Nyolcas es Fia Borhaz 2012 - ocena 5
Egri Bikaver Ferenc Toth 2011 - 6
Egri Merlot Juhasz 2011 - ocena 6
Szekszardi Merlot Takler 2012 - ocena 7
Badacsonyi Pinot Noir "Topszli" Varga Winery 2013 ocena 4
Furmint Tokaji Furmint Tokaj Classic Winery 2009 - ocena 7
Badacsnyi Olaszrizling Varga Winery 2013 - ocena 6
Tokaji Cuvee Nagyon Edes Dorombor 2011 - ocena 7

 

Notował Krzysztof

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.