Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

5 rzeczy o Viognier



Pochodzenie

 

Próżno szukać gdziekolwiek źródeł pochodzenia odmiany Viognier. Najprostsza teoria podaje, iż odmiana wywodzi się z Condrieau nad Rodanem. Niektórzy sądzą, iż jest on starym szczepem pochodzącym z Dalmacji, a następnie sprowadzony do południowej Francji (konkretnie regionu Rodan) przez Rzymian. Inny przekaz donosi, iż rzymski cesarz Probus nakazał obsiać tereny dzisiejszego Rodanu właśnie sadzonkami Viognier w 281 roku naszej ery. Jeszcze inne źródło podaje, iż statek transportujący nasiona omawianego szczepu wraz z Syrah został przechwycony przez lokalnych rzezimieszków podczas podróży rzeką Rodan w drodze do Beaujolais. Również pochodzenie nazwy Viognier jest mocno mgliste, choć często w odpowiedzi pada nazwa miasta Vienne która była miejscem stacjonowania wojsk rzymskich. Może to być również zniekształcona przez rzymską wymowę nazwa Gehennae, oznaczająca tyle co „droga przez piekielną dolinę”. Może to aluzja do trudności napotykanych przy uprawie Viognier? W XX wieku uprawy tego szczepu były dość popularne, jednak w 1965 roku niemal zaprzestano produkcji win z tej odmiany, Doszło do tego, iż w północnym Rodanie doliczono się zaledwie dwunastu hektarów, które dawały mikroskopijną ilość wina. W porę zorientowano się w nadchodzącym niebezpieczeństwie i zwiększono nasadzenia, by już w latach osiemdziesiątych odsunąć od Viognier widmo wyginięcia.. W 2005 roku natomiast po przeprowadzeniu badań DNA wykazano, iż Viognier jest związany z piemonckim winiarstwem poprzez fakt bycia genetycznym kuzynem Nebbiolo.

 


 

Charakterystyka

 

Wina z Viognier są bogate w aromaty kwiatowe, na przykład kwiatów głogu oraz fiołki, a dodatkowo aromaty brzoskwiniowe i gruszkowe. Jednak to nie wszystko, gdyż zależnie od regionu możemy spotkać się również z innymi aromatami, jak na przykład mięta, jaśmin, wanilia, róża, mango, mandarynki czy też ananasowe akcenty. Nuty te mogą łatwo zostać stłumione przez nadmierną oksydację. Podobnie jak Chardonnay, szczep ten dobrze nadaje się do produkcji konkretnych win, jednak o miękkiej i kruchej strukturze. Grona wymagają długiego i ciepłego okresu wegetacyjnego. Kapryśność i niskie plony sprawiają, iż nigdy nie będzie on tak szeroko uprawiany jak wspomniane Chardonnay czy też Riesling. Czasem Viognier mieszany z migdałowo-morzennym szczepem Marsanne. W Kaliforni często można spotkać natomiast kupaże z Chardonnay, Chenin Blanc oraz Colombard. Nie podlega większej dyskusji, iż lwia część Viognier jest najlepsza pita za młodu.

 

Uprawy

 

Francja (głównie Rodan), USA (Georgia, North Carolina, Texas, Washington, Oregon, Colorado, New Mexico, Pennsylvania, New Jersey, New York, Missouri oraz Arizona), Kanada, Argentyna, Chile, Brazylia, Urugwaj, Australia (Eden Valley, Nangkita,[13] Rutherglen, Murray River, McLaren Vale, Geelong, Nagambie Lakes, Canberra, Mornington Peninsula, Barossa Valley, Adelaide Hills, Geographe, Yarra Valley (Pimpernel Vineyards) oraz Tenterfield, zainteresowanie uprawą Viognier wykazują również Japonia i Nowa Zelandia.

 


 

Z czym łączyć?

 

Viognier jest dość wdzięcznym winem w gastronomii, nie musimy się obawiać, iż jego aromaty czy wyrazistość stłumią naszą potrawę. Warto spróbować zestawień z kurczakiem z curry, grillowanymi rybami, pieczonym indykiem, krewetkami w cieście. Nie bójmy się połączeń z potrawami kuchni azjatyckiej, natomiast raczej unikajmy ciężkich sosów do mięs.

 

Viognier niejedno ma imię..

 

Viogne,, Bergeron, Barbin, Rebolot, Greffou, Picotin Blanc, Vionnier, Petiti Vionnier, Galopine oraz Vugava bijela.


tekst: Michał "WineMike" Misior

źródła:

"Encyklopedia win" Hugh Johnson i Jancis Robinson

"Sommelier" Tomasz Prange-Barczyński

foto:

LodiWine

OutDoorPhoto

Washingtonian


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.