Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Merlot w smakowitym towarzystwie

 

 

Jeszcze nie tak dawno Merlot był jedną z popularniejszych i najczęściej uprawianych odmian na świecie. Coś jednak sprawiło, że coraz więcej pytanych, całe rzesze wręcz twierdzą, że Merlota nie lubią. I właściwie nie są w stanie podać powodów. Podejrzanie często pojawiająca się wzmianka o filmie 'Bezdroża' może nas naprowadzić na trop. W filmie, postać grana przez Paula Giamatti dość emocjonalnie wyraża swoją opinię na temat Merlota własnie. Wygląda na to, że wpływ tej gorącej tyrady na spadek spożycia Merlota był ogromny.

Czas zmienić nastawienie. Merlot to już nie jest 'Chardonnay czerwonych win'. Spadek sprzedaży sprawił, że Merloty kiepskiej jakości zniknęły z widoku, a producenci zmienili oblicze tego szczepu.

Popularność Merlota była jak najbardziej uzasadniona. To uwodzicielskie i zajmujące wino, które jest również wspaniałym partnerem w mieszankach. Z jedzeniem również komponuje się wyśmienicie bez względu na region z którego pochodzi.

Odwieszamy uprzedzenia i próbujemy!

Pierwsze połączenie: Włochy, Toskania

Pierwszy na naszej liście jest włoski Merlot. We Włoszech w produkcji Merlota celują dwa rejony: północny wschód ze swoimi jasnymi, mineralnymi winami i Toskania, która słynie z bogatszych i bardziej seksownych win. Toskański Merlot ma tę charakterystyczną dla regionu przykurzoną nutę i wysoką kwasowość, co równoważy jego naturalną miękkość.

Merlot jest świetnym partnerem wieprzowiny, zwłaszcza pieczonej. Polędwica wieprzowa nadziewana mortadelą z ziemniakami pieczonymi w rozmarynie i Merlot to niebiańskie połączenie. Przygotowanie jest dość pracochłonne, ale jaki rezultat!


Merlot_potrawy_wieprzowina magnify Polędwica Wieprzowa Nadziewana Mortadelą z Ziemniakami Pieczonymi w Rozmarynie

Składniki na 8 porcji:

2 łyżki ziaren czarnego pieprzu
3 1/2 łyżki soli koszernej
5 ząbków czosnku
2 łyżki miękkiego masła
1 (1,6 kg) polędwica wieprzowa ze środka bez kości (o średnicy 10-13 centymetrów), bez skóry, w miarę możliwości z półcentymetrową warstwą tłuszczu
3 łyżki miękkiego masła z czarnymi truflami
226 g cieniutkich plasterków mortadeli
1,8 kg małych ziemniaków
3 łyżki oliwy z oliwek extra-virgin
łyżka posiekanego świeżego rozmarynu
1/4 łyżeczki czarnego pieprzu

Sos:
180 ml rosołu z kurczaka
60 ml wody
1 1/2 łyżeczki  mąki kukurydzianej
1 łyżka masła z czarnymi truflami


Przydatne urządzenia kuchenne: moździerz, sznurek, termometr kuchenny

1. Rozgrzej piekarnik do 250°C.
2. W moździerzu rozgnieć ziarna pieprzu z solą, dodaj czosnek i utrzyj na pastę. Zmieszaj z masłem. Odstaw.
3. Połóż wieprzowinę, tłuszczem do dołu, na desce do krojenia wyłożonej folią do żywności. Rozetnij wieprzowinę wzdłuż zaczynając od dłuższego brzegu, z którego została usunięta kość, zak żeby z mięsa powstał jeden długi płaski kawałek.
4. Przykryj wieprzowinę folią do żywności i roztłucz gładkim tłuczkiem na grubość około 1,3 cm. Usuń folię i posmaruj mięso łyżką masła truflowego. Rozłóż na wieprzowinie połowę plasterków mortadeli tak, żeby się lekko zazębiały. Posmaruj mortadelę łyżką masła truflowego, połóż pozostałą mortadelę i posmaruj ostatnią łyżką masła. Ciasno zroluj mięso i ułóż, 'szwem' do dołu, a tłuszczem do góry, na desce do krojenia. Jeśli warstwa tłuszczu ma pół centymetra ponacinaj ją na krzyż co ok 3 mm, nie nacinając mięsa.
5. Zwiąż mięso sznurkiem zostawiając 2,5 cm odstępy.
6. Natrzyj mięso z każdej strony masłem pieprzowo-czosnkowym, dokładnie przykrywając warstwę tłuszczu.
7. Ułóż mięso tłuszczem do góry na naoliwionej kratce położonej na blasze do pieczenia i piecz 20 minut na środkowym poziomie piekarnika.
8. Mięso się piecze, a tymczasem obierz ziemniaki i przekrój je na pół. Podgotuj ziemniaki w osolonej gotującej się wodzie przez 5 minut. Odcedzaj przez 5 minut.
9. W dużej misce wymieszaj ziemniaki z oliwą, rozmarynem, pozostałą solą koszerną (ok 1,5 łyżeczki) i pieprzem.
10. Wyjmij mięso z piekarnika i zmniejsz temperaturę do 160°C.
11. Na blachę wsyp ziemniaki, obtaczając je dokładnie w sosie pozostałym z pieczenia mięsa.
12. Włóż ziemniaki i mięso z powrotem do piekarnika i piecz 45-55 min., aż termometr wbity ukośnie w mięso na grubość około 5 cm pokaże 68°C.
13. Przełóż mięso na półmisek i odstaw na 25 minut.
14. Zwiększ temperaturę w piekarniku do 250°C i usuń kratkę do pieczenia z blachy.
15. Rozłóż ziemniaki równomiernie na blasze i piecz na złotobrązowo ok. 20 min. na środkowym poziomie piekarnika, mieszając co 5 min.
16. Przełóż ziemniaki do miski i utrzymuj w cieple.
17. Przygotuj sos. Zbierz jak najwięcej sosu z pieczenia mięsa z blachy. Postaw blachę na dwóch palnikach, dodaj rosół z kurczaka i zeskrobuj smakowity przypieczony sos z blachy podgrzewając ją na dużym ogniu przez około minutę.
18. Zmieszaj wodę i mąkę ziemniaczaną, dodaj do sosu powstałego na blasze i zagotuj, mieszając trzepaczką przez kolejną minutę.
19. Zdejmij z ognia, dodaj masło truflowe i wymieszaj trzepaczką.
20. Pokrój mięso i podawaj z ziemniakami, polane sosem.

Mięso można przygotować i wypełnić dodatkami dzień wcześniej. Należy je wówczas przechowywać w lodówce pod przykryciem. Następnego dnia trzeba mu pozwolić ocieplić się do temperatury pokojowej przed dalszym przygotowywaniem.

Smacznego!


tekst: Katarzyna
foto:
www.epicurious.com
źródła:
www.epicurious.com
www.snooth.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.