Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Prosecco Bubbling Style Triest 2012

 

                       I Edycja Targów Win Prosecco -Prosecco Bubbling Style on Show

                                                         Triest Październik 2012


W dniach 10-13 października dzięki uprzejmości Agencji Promocji Przedsiębiorstw Włoskich przy Ambasadzie Włoch w Polsce miałem okazję i przyjemność brać udział w pierwszej edycji targów Prosecco Bubbling Style on Show zorganizowanych przez Agency of the Chamber of Commerce w portowym mieście Triest.


Prosecco-1 magnify Prezentacja win odbywała się w pięknie odresteurowanym budynku dawnej hali targowej znajdującej się niedaleko portu miejskiego. Dzięki bardzo profesjonalnie zorganizowanej imprezie miałem okazję poznać wszystkie firmy winiarskie prezentujące swoje wyroby oraz porozmawiać z ich przedstawicielami. Należy nadmienić, że przy okazji organizowanych targów winiarskich w tym samym czasie odbywały się coroczne wielkie regaty żeglarskie Barcolana, które gromadzą czołówkę europejskich załóg jachtowych oraz liczne rzesze turystów z całego świata.
Targi Prosecco Bubbling Style on Show zgromadziły ponad 20 lokalnych producentów win typu Proseco oraz Spumante. Wśród nich były zarówno duże winiarskie firmy specjalizujące się w produkcji win do supermarketów jak i mali winiarze tworzący bardzo ciekawe wina musujące. Liczna delegacja kupców z krajów byłego ZSRR oraz innych krajów EU potwierdza opinię , że wina typu Prosecco są popularne i cenione przez klientów na światowym rynku winiarskim.
Wina Prosecco wytwarzane są w regionie Wenecja Euganejska oraz Friuli-Wenecja Julijska. Najbardziej znane wina tego typu pochodzą z okolic Conegliano.

Obszar uprawy win Prosecco

Prosecco-2 magnify Prosecco produkowane jest w północnej części Włoch w 5 prowincjach Veneto ( Treviso, Venice, Vicenza, Padua, Belluno) oraz 4 prowincjach Friuli Venezia Giulia (Gorizia, Pordenone, Trieste and Udine). W sumie w w/w regionach  wina musujące wytwarza ponad 200 producentów.

Nazwa „Prossecco” pochodzi od gatunku winorośli z jakiej produkowany jest gatunek wina o tej samej nazwie. Niektóre wina typu Prosecco posiadają dodatek szczepów Pinot Bianco oraz Pinot Grigio. Prosecco powszechnie uznawane jest jako biały, lekko musujący trunek, który Włosi uważają za wino na tzw.każdą okazję podawane jako schłodzony aperitiff lub dodatek do alkoholowych koktaili. Prosecco charakteryzuje się niezwykle orzeźwiającym smakiem dzięki czemu jest idealne na ciepłe, letnie wieczory. Na jego bazie przyrządza się popularne we Włoszech koktajle takie jak: Bellini, Spritz, Mimosa oraz Sgroppino. Specyficzny, delikatny ożywczy smak, połączony z "bąbelkami" wino zawdzięcza temu, że wytwarzane jest ono z późno zbieranych owoców winogron.
Wina typu Prosecco powinno spożywać się do 3 lat po ich zabutelkowaniu chociaż piszący ten artykuł widział i próbował Prosecco, które było przechowywane w piwnicach powyżej 8 lat i charakteryzowało się w dalszym ciągu znakomitą jakością. W porównaniu do innych win musujących wina typu Prosecco posiadają się niską zawartością alkoholu tj. około 11% oraz słaby zapach drożdży co jest tak charakterystyczne dla win z regionu Szampanii.

Prosecco-3 magnify Jaka jest róznica pomiędzy winami Prosecco a Spumante?
We Włoszech istnieją dwa rodzaje Prosecco: Spumante i Frizzante.
Nazwa Spumante oznacza wino musujące, a nie wytrawne, natomiast Frizzante to wino perliwe, a nie półwytrawne. Różnice wynikają z metod produkcji i zawartości gazu.
Włoskie wina musujące posiadają standardy jakości, które gwarantują konsumentowi, że zostało ono stworzone i zabutelkowane w regionie Veneto.
Rodzaje wina „Prosecco Spumate” czy „Prosecco Frizante” wskazują, że wino nie pochodzi z regionu Veneto.  Nazwa Prosecco jest zastrzeżona jedynie dla produktów z Veneto z regionów Conegliano oraz Valdobbiadene. Najlepsze wina musujące należą do najwyższej grupy klasyfikacyjnej DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), pozostałe zaś do DOC (Denominazione di Origine Controllata). Dbając o jakość wytwarzanych win musujących Włosi postanowili podnieść jakościowe wymogi producji polegające na zabronieniu produkcji win pod nazwą Prosecco w puszkach lub kolorowych butelkach.


Według otrzymanych danych od organizatorów targów w 2010 roczna produkcja win typu Prosecco wynosiła około 200 milionów butelek rocznie. Z uzyskanych informacji podczas licznych rozmów w producentami win wynika, że bieżący rok jest jednym z trudniejszych dla winiarzy we Włoszech tworzących wina klasyczne. Spadek sprzedaży wynosi około 20% co przekłada się bezpośrednio na inwestycje oraz dochody winnic. Jedynie producenci win musujących mogą ten okres uważać za udany ponieważ produkcja utrzymuje sie na stałym poziomie.  Po kilku dniach degustacji win mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić , że miałem okazję próbować win, które pod względem jakości w żaden sposób nie ustępowały tańszym francuskim Szampanom.


Prosecco-4 magnify Na szczególne wyróżnienie zasługują tutaj wina dwóch producentów:
Rebuli Azienda Agricola produkujące wina musujące od początku lat 80-tych XX wieku. Ta winnica zajmujaca ponad 100 hektarów produkuje rocznie około 250 tysięcy butelek win. Na uwagę zasługują dwa wina musujące tego producenta.
Pierwsze to Riserva Vino Spumante Brut Charmat Lungo. Wino bardzo dojrzałe, znakomicie zbilinsowane, a jednocześnie delikatne i subtelne.
Drugim winem znakomicie charakteryzującym wysoko jakościowe Prosecco jest Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Extra Dry. Bardzo eleganckie, krągłe znakomicie pasuje do dań rybnych.
Oba wina wykonane zostały metodą klasyczną. Pomimo napisu informującego na etykiecie, że są to wina typu Extra Dry byłem zaskoczony delikatnością ich smaku, bardzo dobrą budową oraz znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Mam nadzieję, że w niedługim czasie wina tych producentów pojawią się na polskim rynku ponieważ są z pewnością warte tego.
Prawdziwym odkryciem tegorocznych Targów targów  Prosecco Bubbling Style on Show były wina Vettori. Ta malutka, butikowa winnica położona w pięknej dolinie 8 kilometrów od Conegliano Veneto tworzy wspaniałe wina musujące oraz tradycyjne. Pomimo tego, że winnica działa dopiero od 1990 roku uznawana jest przez specjalistów za jedną z najbardziej perspektywicznych.
W swojej ofercie winnica posiada jedynie dwa wina Prosecco oraz trzy białe wina klasyczne. Roczna produkcja tej winnicy to tylko kilkanaście tysięcy butelek rocznie. Według zapewnień przedstawiciela firmy 90% produkcji jest sprzedawana w pierwszych trzech miesiącach roku.
Na szczególną uwagę zasługują dwa wina musujące: Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore Docg Brut oraz Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore Docg Extra Dry. Obydwa znakomite jakościowo chociaż nie tanie.


Prosecco-0 magnify Z innych ciekawych win godne polecenia są wina następujących producentów:
La Marca posiadająca w swojej ofercie bardzo eleganckie i ciekawe wina Prosecco:  Vino Prosecco DOC Treviso Extra Dry , Prosecco DOCG San Nicola lub Cartizze/Prosecco CUVEE. Dobry stosunek jakości do ceny daje szanse, że wina te mogą odnieść sukces na polskim rynku.
Nani Rizzi to mały rodzinny producent z bogatą ponad 100 letnią tradycją specjalizujący się w winach musujących. Godne polecenia są bardzo ciekawe i klasyczne Rose Spumante oraz Valdobbiadene D.O.C.G Spumante Extra Dry.
Lagioiosa z winami Valdobbiadene Prosecco DOCG Spagno oraz bardzo atrakcyjnymi małymi butelkami SPRITZZoso znakomicie nadającymi się do klubów, kawiarni oraz na letnie imprezy towarzyskie.


Podsumowując - Targi Prosecco Bubbling Style on Show muszę napisać, że byłem zaskoczony rożnorodnością oferowanych win musujących. Nie spotkałem się ze słabymi jakościowo winami co potwierdza informacje, że sami producenci dbają o jakość wyrabianych win w swoim regionie. Bardzo ciekawe rozmowy prowadzone z winiarzami dają aktualne wyobrażenie na temat sytuacji na włoskim rynku winiarskim oraz tendencjach rynkowych w produkcji win Prosecco. Mam nadzieje, że targi z roku na rok będą zdobywały coraz większą popularność wsród osób zajmujących się zawodowo winami oraz promowały wina tego regionu.


Arkadiusz Kalewicz, MJA Distribution



Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.