Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Jak oceniać wino, czyli kilka pomocnych wskazówek.

 

 

Jak wszyscy wiemy degustacja wina nie jest rzeczą łatwą, ale na pewno przyjemną i przede wszystkim uczącą – odczytywanie zapachów, smaków, wrażeń… Poniżej postaramy się przybliżyć kilka wskazówek, które mogą być dla Was pomocne przy próbowaniu i ocenianiu wina.

 

jak_oceniac_wino2 magnify


Do degustacji wina wykorzystujemy nasze zmysły, zaczynając od (1) wzroku oceniając barwę/kolor wina, (2) węchu oceniając aromaty degustowanego wina, a także (3) smaku oceniając i rozróżniając aromaty smakowe wina.


Zaczynamy od analizy wzrokowej:


Bierzemy do ręki kieliszek w którym mamy nalane wino i staramy się określić jego barwę. Czy jest ona np. jasno słomkowa lub złota (w przypadku win białych), a może ciemno rubinowa lub purpurowa (w przypadku win czerwonych)? Tutaj pomocna może być tabela kolorów znajdująca się w "szczegółowej ocenie wina", którą znajdziecie podczas oceniania win na naszym portalu. Następnie oceniamy intensywność, płynność i pienistość wina. Barwa może nam np. powiedzieć, czy wino przed zabutelkowaniem było filtrowane lub jaka jest jego oleistość.


Przechodzimy do analizy zapachowej:


jak_oceniac_zapach magnify Szymon St. Kamiński

Sprawdzamy jak wino pachnie przed zamieszaniem i po zamieszaniu. Oceniamy intensywność zapachu, która po napowietrzeniu może być większa lub mniejsza. Potem oceniamy jakość zapachu i jego rodzaj (aromaty) - tutaj również może być pomocna tabela zapachów znajdująca się w "szczegółowej ocenie wina". Nie starczyłoby tutaj miejsca na wymienianie poszczególnych zapachów, ale postaramy się przynajmniej wymienić kilka głównych: owoce (czarna porzeczka, wiśnia, czereśnia), przyprawy (pieprz, cynamon, wanilia), kwiaty (konwalia, fiołek), rośliny (łąka, trawa, tytoń, herbata, mięta), aromatami zwięrzęce (skóra, krwiste mięso) lub słodkie (karmel, miód), nie wspominając o zapachach kawy, beczki, drewna, benzyny, ropy naftowej czy kapusty kiszonej. Niestety niektórych aromatów należy się wystrzegać tj. siarka, metal, zgniłe jajko - one mogą świadczyć o zepsuciu wina, którego lepiej nie spożywać.


Kończymy analizą smakową:


Tę część degustacji (ocenę smakową) możemy podzielić na 4-5 etapów. Zaczynając od określenia smaków podstawowych (słodycz, kwasowość, goryczka), poprzez ocenę wrażeń smakowych tj. czy wyczuwamy właściwości ściągające, alkohol i jaka jest struktura wina, po opisanie aromatów degustowanego wina. Ich jakość, intensywność i przede wszystkim rodzaj. Jak zapewne się domyślacie tutaj też będzie pomocna wspominana już wcześniej sekcja "szczegółowej oceny wina" dostępna podczas oceniania wina na naszym portalu. Następnie możemy ocenić czy degustowane wino jest zrównoważone i złożone, a także jaka jest jego długość (trwałość aromatyczna). Na sam koniec warto się zastanowić do jakiej potrawy wg Was dane wino by idealnie pasowało.


Przykładowa ocena:


Shiraz Shaw and Smith 2008

jak_oceniac_wino_3 magnify

Wino o bardzo ciemnej purpurowej barwie, oleiste, lśniące, po zamieszaniu zostawia osad na kieliszku. Wygląda bardzo elegancko. Bukiet intensywny, wzmacnia się po zmieszaniu. W bukiecie dominują wiśnie i zapach skóry. Bukiet stonowany, również elegancki. W smaku doskonale zrównoważone, z odrobiną słodyczy, kwasowości i pojawiająca się po chwili goryczką. Silne właściwości ściągające. W smaku konfitura wiśniowa połączona z powidłami śliwkowymi i odrobiną papryki. Smak dopełnia elegancji tego wina. (Krzysztof)

 


Jeżeli uważacie, że o czymś zapomnieliśmy lub powinniśmy zmienić w powyższych wskazówkach to zachęcamy do komentowania.

 

Jak ocenić wino na portalu Nasze-Wina.pl?

 

ocena_wina_1 magnify Krok 1

ocena_wina_2 magnify Krok 2

ocena_wina_3 magnify Krok 3

 


Komentarze

Ocena wina. Podbijam temat w związku z brakami opisów przy ocenach. Nawet przyznaję się przeoczyłem, że coś takiego tu jest :), a już się miałem zabierać za "tworzenie"... zaoszczędzona godzina :) Myślę, że każda osoba powinna się zapoznać z tym tekstem, jest w nim wszystko ( bądź prawie wszystko ) co uatrakcyjni nasz portal i ułatwi szukanie win odpowiadających naszemu gustowi,a przy okazji nauczy osoby zaczynające przygodę z winami jak je degustować. Warto sobie nawet jak ktoś zaczyna wydrukować, zrobić ew. listę co po kolei oceniać, przerobić tak z 10-15 win , potem lista nie będzie już konieczna, a opisując ręka sama będzie już po kolei klikać w klawisze :)

Przeczytałam i będę starała się do tego stosować! Ostatnio zaczęłam zwracać uwagę, aby nie trzymać kieliszka tak jak na pierwszym zdjęciu (tam gdzie jest wino nalewane), tylko za nóżkę :). Mój znajomy mi powiedział, że inaczej będę ogrzewała wino ręką... No cóż, wcześniej nie wiedziałam :)))
Mam pytanie: po czym poznać, że wino jest "korkowe"? Słyszałam to pojęcie, ale nie wiem? Czy to chodzi o ten zapach zgniłego jajka, czu metalu?

Jak wino będzie korkowe to poznać od razu. Jest efektem zaatakowania i trawienia korka przez bakterie, w czasie, którego wydzielana jest substancja chemiczna o nazwie trójchloroanizol. Dominuje zapach mokrej tektury. Wino tego nie należy pić.
Większość sprzedawców uznaje już reklamacje tej wady i wymienia butelkę.

Dziękuję :) Jak na razie z czymś takim się nie spotkałam. A może spotkałam, ale o tym nie wiedziałam :)))

bardzo fajny artykuł. Sporo merytorycznej wiedzy. Brawo! Zapraszam też na stronę winnice w Polsce.... Ostatnio zrobiłem zestawienie winnic w Polsce. Co o tym myślicie?

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.