Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Hyde Park - Szparag - wróg wina?

28.04.2010 16:14

Rozpoczyna się sezon szparagowy. Wielu uważa szparagi za wroga wina numer 1. Szparag, jako że jest z rodziny liliowatych, zawiera aminokwas siarkowy – metioninę, która w połączeniu z intensywnym trawiastym smakiem szparaga potrafi sprawić, że każde wino będzie miało niedojrzały, wodnisty, warzywny, zielony, a czasem wręcz dziwny smak. Najgorszym wyborem jest Chardonnay, paradoksalnie dosyć często polecane do szparagów, które nie tylko smakuje warzywnie ale też przesadnie dębowo. Co zrobić, żeby szparagi nie zabiły smaku wina? I co mają począć ci, którzy uwielbiają zarówno wino jak i szparagi? Oto kilka porad:

Ugotuj szparagi na parze albo w mikrofalówce prawie do miękkości, a potem grilluj i podawaj z Sauvignon Blanc albo Pinot Grigio. Grillowanie niweluje gorycz szparaga.

Podawaj szparagi z sosami wszelkiego rodzaju, najlepiej holenderskim a nawet majonezem.

Wybieraj cieńsze łodygi, które mogą zawierać mniej tej przeklętej substancji chemicznej (metioniny), a co za tym idzie mniej goryczy.

Trzymaj się z dala od win o dużej zawartości tanin i mocno dębowym smaku. Których unikać? Na pewno mocno dębowych Chardonnay i tanicznych Cabernet Sauvignon.

W takim razie które wina podawać do szparagów? I tu wspaniała wiadomość – lista jest długa: Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Pinot Noir, Riesling, Beaujolais, Dolcetto, biały Zinfandel, wina alzackie, wina aromatyczne, takie jak Gruner Veltliner i Gewürztraminer, oraz musujące – szampan, Cava, Prosecco.

Prywatnie polecam połączenie grillowanych szparagów z kremowym sosem i Pinot Noir – pycha. Węglowy posmak który nadaje szparagom grillowanie świetnie współgra z Pinot Noir, które jest równocześnie lekkie i ziemiste.

Najważniejszym jest jednak, by z jedzenia i smakowania wina czerpać jak najwięcej przyjemności.

Na portalu nasze-wina.pl jest funkcjonalność Dobór win do potraw, gdzie znajdziecie wina, które poleca nasz ekspert – Tadeusz Kuncy.

A w załączniku kilka propozycji potraw ze szparagami i winem -> kliknij

29.04.2010 18:54
Węglowy posmak szparagów i ziemiste Pinot Noir :-)

Ja osobiście polecam risotto ze szparagami, a do tego schłodzone prosecco.

13.05.2010 20:45
Mowa była o szparagach, więc podpinam swoją dzisiejszą propozycję. Gotowane zielone szparagi na masełku z bułką tartą + oczywiście pieczywo, którego jestem wielbicielem.

Mam nadzieję, że nie zbiorę gromów za jakość i wygląd zdjęcia poniżej, ale jak wiadomo potrawom zdjęcia robi się bardzo ciężko, a telefonem tym bardziej :)




13.05.2010 21:22
Ty wariacie! Kuchenny wirtuoz, palce lizać!

heheheh

17.05.2010 00:02
Wydaje mi się, że wbrew pozorom trudno jest dobrać wino do szparagów. Niby lista jest długa, ale trudno dobrze trafić. Mi się udało z Alvarinho Vinho Verde Soalheiro: pasowało jak dłoń do rękawiczki (do gotowanych białych szparagów z masłem)

PS. to mój pierwszy wpis na forum, więc mówię dzień dobry :)

17.05.2010 08:40
Dzień dobry, ale czy taki dobry? Za oknem leje jak z cebra i są marne szanse na poprawę pogody. A co do wina to przywiozłeś je z Portugalii, bo widzę, że w Polsce jest niedostępne?

17.05.2010 10:39
U mnie też leje ;/ co za pogoda...

17.05.2010 12:36
@tyszer88: no, nie za dobry, fakt. tak, przywiozłem w portugalii, niestety u nas tego wina nie ma, a nawet jakby było, to nie chce mi się myśleć w jakiej cenie. tak czy owak można spróbować do szparagów dobrego alvarinho, coś się chyba dostanie, choć też pewnie drogo.

17.05.2010 14:12
No niestety, z tymi cenami to niektórzy importerzy wariują. Jak sobie przypomnę zeszłoroczne spacery w Hiszpanii i odwiedziny regionalnych sklepów z winami, a w nich super wina za 3-10 euro to aż się łezka kręci. Ale tak to już jest, my u nich zachwycamy się winami, a oni u nas żubrówką...

17.05.2010 19:00
Hiszpania... mhmm, trzeba tam jak najszybciej wrócić :)))


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem