Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Wasze komentarze - Komentarze do "Jak degustować wino? Część pierwsza: wzrok i zapach"

Zobacz komentowany obiekt

04.10.2010 12:08

Szanowny Panie Arturze,
po przeczytaniu Pana tekstu pozostał mi pewien "niesmak",
powodem tego "niesmaku" są poniższe, kardynalne błędy przez Pana popełnione:

"TEDESCHI Valpolicella, Classico Superiore, Valverde 2008, z Werony, z Piemontu w północnych Włoszech"

- Apelacja Valpolicella leży w regionie Veneto

"wina często wyglądają na cięższe i wino spływa po ściankach kieliszka wolno jak syrop. Zakręć kieliszkiem, żeby wino rozprowadzić po ściankach. Niektóre wina, jak się je przechyli, utworzą arkady – to oznaka, że wino jest bardziej dojrzałe"

- Arkady? Używa się raczej określenia "łzy" (po ang. "legs" - nogi), ok mogą być arkady, natomiast ich ilość, szerokość czy tempo spływania świadczy o poziomie alkoholu, a nie o dojrzałości.

"Wina o jaśniejszej barwie będą lżejsze i bardziej wytrawne, a wina o bogatszych odcieniach będą słodsze, bardziej dojrzale"

-Kolor białego wina nigdy nie świadczy o poziomie cukru, co najwyżej o jego wieku lub dojrzałości bądź gatunku winogron ewentualnie zastosowaniu beczek.

"Czerwone wina takie jak Pinot Noir i Gamay (z których robione jest młode Beaujolais)"

- Beaujolais produkuje się TYLKO Z GAMAY

"czerwone hiszpańskie Rioja (czytaj rioka)"

-Czytaj: Rioha

"Po zapachu będziecie mogli państwo ocenić jakie to jest wino – słodkie czy wytrawne"

- Bzdura

"Włoskie wino, które mam przyjemność kosztować, pachnie czereśniami, z odrobiną ziół i migdałami. Czuć też odrobinę kwasowości, co jednak mile współgra z resztą aromatów."

- Jak w nosie można wyczuć kwasowość? Tylko usta!

Panie Arturze, zajmuję się winem oraz wiedzą o winach zawodowo, do każdej publikacji, degustacji czy prowadzonego przeze mnie kursu zawsze się staram odpowiednio przygotować.
Szanujmy tych którzy czytają nasze teksty.

Pozdrawiam,
Paweł Morozowicz


04.10.2010 20:24
Dziękuje panie Pawle za uwagi, bardzo cenię sobie wszelkie komentarze. Jeśli chodzi o wino, rzeczywiście pochodzi z regionu Veneto(Wenecja) a nie Piemontu.
Jako osoba ucząca się o winach, przyjmuję je z pokorą. Kolejnym razem postaram sie lepiej odrobić moją lekcję..
Chciałbym mieć możliwość skomentowania pańskiego tekstu, kiedy się ukaże.
Pozdrawiam serdecznie
Artur Pomper


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem