Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Wasze komentarze - Komentarze do "Felieton Pawła Morozowicza pt. "Im starsze tym lepsze?""

Zobacz komentowany obiekt

31.01.2011 18:39

Doskonały tekst. Rzetelna wiedza, bardzo elegancko podana. Brawo!!!

31.01.2011 20:44
Czysta prawda ;)

01.02.2011 10:04
Bardzo ciekawy felieton. Dużo ciekawych informacji!

01.02.2011 11:00
Ja niestety mam z tym tematem problem. Posiadam małą, jednostrefową lodówkę na wina w ktorej staram się utrzymywać temperaturę raczej dla win czerwonych 16 stopni, ale niestety cierpią na tym wina białe. W sumie to ja cierpie... bo po wyjęciu wina białego przed wypiciem muszę je chłodzić lodem. Może kiedyś doczekam się lodówki dwustrefowej, ale to koszt ok 2000 zł...

01.02.2011 11:16
Mam wrażenie, że mieszasz temperaturę serwowania z temperaturą przechowywania wina.

01.02.2011 13:35
Jak kupowałem lodówkę to zalecono mi temperature 15-16 dla przetrzymywania win czerwonych. Po pierwsze mialo to dobrze wplywac na wina czerwone, a po drugie przy takiej temperaturze lodowka ciagnie mniej prądu, a po trzeciej w takiej temperaturze serwuje się wina czerwone. Z winami białymi jest problem no ale trudno, taką mam lodówkę.

01.02.2011 15:48
Czyli lodówka do serwowania wina, a nie do przechowywania.

01.02.2011 17:54
Odnośnie felietonu: moim zdaniem jest to jeden z lepszych i ciekawszych tekstów jaki opublikowaliśmy do tej pory na naszym portalu. Mam również nadzieję, że nie ostatni autorstwa Pawła, prawda? :)))

01.02.2011 23:06
Pisze się dla czytelników:) Dziękuję zatem czytelnikom za ciepłe przyjęcie felietonu, nie ukrywam że byłem ciekaw komentarzy, w końcu to debiut.

01.02.2011 23:07
Co do następnego może pod koniec miesiąca? Jak wydawca znajdzie okienko:)

02.02.2011 16:42
KaroKo napisał:

Jak kupowałem lodówkę to zalecono mi temperature 15-16 dla przetrzymywania win czerwonych. Po pierwsze mialo to dobrze wplywac na wina czerwone, a po drugie przy takiej temperaturze lodowka ciagnie mniej prądu, a po trzeciej w takiej temperaturze serwuje się wina czerwone. Z winami białymi jest problem no ale trudno, taką mam lodówkę.


Co do serwowania win z "jednostrefówki", zawsze możesz "białe codzienne" trzymać w lodówce spożywczej.
Jeśli masz lodówkę na wina do codziennego spożycia ale chciałbyś w niej trzymać przyzwoite wina z potencjałem, to trzeba pamiętać że większość podstawowych modeli lodówek do wina nie ma systemu nawilżającego.
Wszystkie urządzenia chłodzące bez nawilżaczy powodują wysuszanie korków od zewnątrz, w takim wypadku można zastosować pewien trick. W sklepach z cygarami można zakupić nawilżacze do humidorów (plastikowe pudełeczka z gąbką w środku) lub zrobić je samemu z gąbki dostępnej w kwiaciarniach (taka zielona i krucha dobrze trzyma wilgoć). Przyda się również higrometr (małe urządzenie do pomiaru wilgotności wielkości ręcznego zegarka) również dostępny w sklepach z cygarami, higrometry są różne i w różnych cenach, polecam najtańszy możliwy, po co przepłacać.
Jeśli zapewnisz dobrą wilgotność to nawet 15-16C powinno wystarczyć.

03.02.2011 03:51
Bardzo przydatny tekst, o dużych walorach edukacyjnych. Może PT Autor dałby się namówić na redagowanie cyklu "wino w pytaniach i odpowiedziach", bo taka formuła byłaby interesująca dla wielu osób pogłębiających wiedze winniarską. Pozdrowienia,
SzK
PS. Szczególnie podobał mi sie początek - tylko co by Autor napisał na ten temat na portalu www.nasze-kobiety.pl ?
PS bis. Schładzanie wodą z lodem win białych tuż przed podaniem, to nie jest złe rozwiązanie. I wcale nie trwa tak długo, jakby się mogło wydawać. Byle nie sam lód i nie sama woda. Maleńki test cierpliwości dla gości ;-)

03.02.2011 12:51
Brawo Pawle:) świetny felieton! Bardzo pomocny... może kiedyś mi się uda stworzyc własną piwniczkę:) Czekam z niecierpliwością na następne teksty!

04.02.2011 00:13
Paweł Morozowicz napisał:
Co do następnego może pod koniec miesiąca? Jak wydawca znajdzie okienko:)

No to jesteśmy umówieni

04.02.2011 00:15
Zgadzam się z "dżola" - bardzo pomocny a szczególnie dla takiego laika jak ja...

06.02.2011 20:39
Tutaj temat piwnic, przechowywania win i inwestowania w wina, nieco szerzej:

PIWNICE NA WINA / INWESTOWANIE W WINA
http://piwnicenawina.blogspot.com/

pozdrawiam

v.

07.02.2011 20:25
vintrips, a może podzielisz się z nami wiedzą na ten temat?

08.02.2011 11:19
nie rozumiem.
mój blog, który napisałem, a ty (mam nadzieję) przeczytałeś, to jest właśnie podzielenie się moją wiedzą ze wszystkimi, którzy odczuwają taką potrzebę..

v.

08.02.2011 13:26
Myślałem o tym, żeby tu i teraz.

08.02.2011 13:54
może sprecyzuj co to znaczy "tu i teraz" ?

a.

08.02.2011 22:35
To znaczy wypowiedź na forum, a nie link.

09.02.2011 01:24
popieram linkujemy do relacji mniej związanych z winem. Masz ciekawy temat nawet napisany u siebie choćby wklej ... leniwi jesteśmy :P

09.02.2011 04:53
SIEDEM PRZYKAZAŃ

1. Ciemno, ciemno i jeszcze raz ciemno…
2. Wielkie wina, podobnie jak wielkie pieniądze, kochają ciszę i spokój
3. Z daleka od „złych” zapachów
4. Z daleka od jakichkolwiek wstrząsów / wibracji
5. Stałe, bez wahań - temperatura i wilgotność
6. Bez przeciągów
7. Żwir jako podłoga (o ile możliwe)

JEDNA RADA UNIWERSALNA

Wino, które zakupiłeś / zakupiłaś tylko wówczas będzie nabierało wartości, o ile będzie przechowywane w odpowiedni sposób.


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem