Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Wasze komentarze - Komentarze do "Konkurs serowy"

Zobacz komentowany obiekt

01.06.2011 17:52

No to muszę znaleźć choć 1 luźniejszy dzień .... :)

02.06.2011 07:54
Właśnie, tyle jest ciekawych serów do opisania....

05.06.2011 13:26
Pytanko ... faktem jest , że serów troszkę brakuje :P , będą uzupełniane ... możemy jakoś uzupełniać ... ?

05.06.2011 13:40
gdzie wysłać recenzję sera?

05.06.2011 13:43
Rezerwuje Scamorze :P

05.06.2011 13:51
A ja Formaggio di fasa

05.06.2011 14:13
obrazek
Wrzucam bo zapomnę później :P

Zacznijmy od Scamorza , który towarzyszył mi podczas majowego wyjazdu do Lombardii ... zaskoczyło mnie, ze przy googlowaniu w poszukiwaniu części informacji głównie przewija się wersja „wędzona” , za pewne jako coś bardziej interesującego do sprzedaży niż wersja naturalna, którą najbliżej porównałbym do „hipermarketowej polskiej mozzarelli” czyli „wyglądam jak mozzarella tylko jakoś nie jestem taki milutki w dotyku, mięciutki, warstwowy i rozpływający się w ustach ...”

Scamorza naturalna jest konsystencji jak gumowa piłka dla psa ... nie mogłem nic innego wymyślić, ale smak bardzo przyjemny , delikatny kremowy ( nie jak piłka dla psa :P, ehh te zabawy w ogródku) , przyciągnął mnie kształt coś rzeczywiście jak gruszka, przewiązana sznurkiem w 1/3 . Nadaję się idealnie nie tylko jako „kosteczki” do wina, ale również w wersji polskiej jako pyszne plasterki do kanapek. Sprawdziła się też jako ser do zapiekania.

Wersja wędzona, jak to wyczytałem na kuchnia.tv ponoć przypomina polskiego oscypka Hmmm ... to ja chyba miałem szczęście z polskimi oscypkami :) , wędzona Scamorza jak dla mnie jest nadal delikatna gdybyśmy mieli ją porównywać z polskimi oscypkami ...

Jeśli chodzi o wina Scamorza naturalna idealnie pasowała do Pinot Grigio, europejskich Sauvignon Blanc , przy Rieslingu z Moseli też bym nie odmówił :)
Do Scamorzy wędzonej natomiast Riesling z Alzacji , Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii, Chenin Blanc ... nie mogę się zdecydować ;)

Opis wydaje mi się Idealny ze strony Seromaniacy Scamorza , nie ma co tworzyć opis prawie idealny.

Wygląd i konsystencja:

Scamorza to tradycyjny, kremowy, miękki, twarogowy ser śmietankowy. Jest gładki i lśniący, tradycyjnie produkowany w kształcie sakiewki na pieniądze lub w kształcie wymyślnej gruszki. Często na półkach sklepowych oba te egzemplarze sera (gruszka i sakiewka)są połączone w pary - związane ze sobą sznurkiem. Ser ten przypomina nieco ser Provolone. Jest nieco gumowaty z ciągliwą konsystencją i bardziej suchy niż Mozzarella.

Komponenty i wytwarzanie:
Ser jest produkowany z mleka krowiego. Wytwarza się go metodą pasta filata ( tu mała dodatek ... czyli skrzep jest podgrzewany, rozciągany aż stanie się gładki i elastyczny. Następnie ponownie jest zbijany i formowany w odpowiedni kształt, schładzany a czasem przechowywany przez kilka dni w solance). Masa serowa jest biaława i ma słodko-kwaśny smak ( ja kwaśnego nie wyczułem ) . Wprawdzie produkcja sera trwa przez cały rok, jednak jej największe nasilenie przypada na lipiec i sierpień.

Smak i zapach:
Sprzedawany jako młody ser, w ciągu dwóch lub trzech dni od wyprodukowania ma słodki, mleczny smak - przyjemnie świeży. W wersji wędzonej, Scamorza Affumicate jest bardziej popularny niż zwykły, jasny ser i jest często używany w potrawach z makaronem.

Pochodzenie:
Scamozza to określenie stosowane w południowych Włoszech oznaczające "ścięty", co w tym przypadku jest użyte w celu opisu wyglądu sera czyli jak głowa ludzka w zawiązanym linką worku ( ... a mi się gruszka marzyła .... ).

Podawanie:
Ser Scamorza jest podawany z szynką, grzybami lub warzywami. Idealny ser do pieczywa, sałatek, zapiekania i grillowania. Trwałość sera wynosi 55 dni.


p.s. na zdjęciu wersja pośrednia ... chyba miała być wędzona, ale ktoś się rozmyślił :)

05.06.2011 14:49
obrazek
Formaggio di Fossa
Jest to jeden z najbardziej "egzotycznych" serów jakie miałem okazję spróbować. Ser ten pochodzi z okolic miasta Sogliano nad Rubikonem w Emilii-Romanii. Dojrzewa w głębokich dołach przykryty torfem i zżerany przez robaki. historia tego specjału sięga końca 15 wieku w czasie następujących jedna po drugiej wojen o panowanie nad tymi terenami. Chłopi chcąc uchronić swoje zapasy przed plądrującymi wojakami, pochwali je w głębokich jamach. Po kilku miesiącach odkryli, że sery, które z konieczności skazali na dojrzewanie pod ziemią w kamiennych jamach, mają wspaniały smak. Nie uległy wysuszeniu, jak inne sery, pozostawione w spiżarniach, ale zachowały wilgotność i uzyskały piękny bursztynowy kolor. Powiada się, że dobry dół musi być używany od dziesięcioleci, aby wykształciła się w nim odpowiednia flora bakteryjna zapewniająca im właściwe dojrzewanie.
Na początku sierpnia w pustych dołach spala się słomę, aby je zdezynfekować, potem wykłada świeżą słomą. Ser owinięty w płótno wkłada się 15 sierpnia w Dzień Wniebowstąpienia, a wyciąga po 3 miesiącach w dniu Św. Katarzyny (25 listopada). Dzię ten nie został wybrany przypadkowo. W Emilii Romanii jest bowiem przysłowie: Święta Katarzyna, umiera mucha rybik się zaczyna. Ludowa mądrość zauważyła, że w tym okresie w stan hibernacji zapadają muchy, których larwy mogłyby wykluć się w serze.

Tyle historia, a rzeczywistość jest taka, że jedliśmy ten ser w Lucce, podany z miodem!!
Otworów po robakach nie zauważyliśmy jednak!!
Jest to ser w kształcie cylindrycznym. Jego waga waha się od 500g do 1,9kg. Skórka w kolorze kości słoniowej, bursztynu, aż do koloru żółtego. Wnętrze półtwarde, kruche w kolorze bursztynu, białe lub żółte.
Piliśmy do niego Vernacia Di San Giminiano i to zestawienie było całkiem niezłe. Chianti też pasuje bardzo dobrze bo ser jest lekko słony, kwaśny z nutką goryczy. Ser jest znakomity, choć rachunek za niego nie wywołuje uśmiechu na twarzy.
Generalnie Włosi mają nieprzebraną ilość potraw o bardzo dziwnych korzeniach powstania.

05.06.2011 17:08
Wspaniale się zapowiada.:) Recenzje możecie zamieszczać w komentarzach albo wysyłać do mnie na pocztę portalową jeśli nie chcecie przedwcześnie zdradzać sekretów konkurentom.:)

05.06.2011 17:14
A jeśli czujecie, że powinniśmy uzupełnić bazę serowo-winnych zestawów, to też poproszę propozycje na portalową pocztę. Z przyjemnością dodam.:)

07.06.2011 09:25
no nieeeeeeeeeeeeee! Czy przy ocenie liczy sie liczba znakow?Bo Dominik zaszalal...

07.06.2011 09:27
Nie liczy się, możesz być spokojny. Tylko pamiętaj, że czas masz do jutra ;)

07.06.2011 11:52
... ale liczą się niekonwencjonalne sposoby sprawdzania konsystencji jak gryzienie piłki dla psa :)

07.06.2011 11:54
nie wspominając o wstępnym testowanie sera przez robaki....

07.06.2011 15:43
Zgłaszam sery owcze dojrzewające oferowane w niewielkiej ilości przez "Prawdziwe Jedzenie — Gospodarstwo rolne Romana Kluski" Copyright © 2010 - http://www.prawdziwejedzenie.pl/ -
Prawdziwe Jedzenie Sp. z o.o.
33-380 Krynica-Zdrój, ul. Kraszewskiego 1

Sklep tel.: 600 303 171 — czynny od poniedziałku do soboty
Firma tel.: (18)446 98 32 — nie mamy stałej obsługi telefonów ponieważ nasza firma jest niewielka
Faks: (18) 4469831

e-mail: sklep@prawdziwejedzenie.pl

Cyt.: "W czasie mojej aktywnej pracy w biznesie zostałem zaproszony na wystawny obiad w Londynie. Tam podano mi mięso tak wspaniałe, że zapytałem co to jest? Odpowiedź była krótka — jagnięcina.
Innym razem w małym wiejskim sklepiku we francuskich Pirenejach spróbowałem miejscowego sera — jego zapach i smak były wspaniałe i absolutnie niepowtarzalne. I znów zadałem pytanie — co to za ser? Odpowiedź brzmiała: ser z surowego (nie pasteryzowanego) mleka owczego."
II Cyt.: "Ser, który Wam oferuję, to ten sam ser jaki produkuję dla samego siebie, czyli wytworzony:
z mleka pozyskanego z mojego stada owiec, które mogę w pełni kontrolować, żywionych bez GMO, wypasanych w czystym górskim środowisku,
z mleka dojonego wyłącznie od zdrowych owiec,
z mleka surowego, czyli niepasteryzowanego,
tylko z mleka owczego bez użycia jakichkolwiek nowoczesnych dodatków, polepszaczy, substytutów mleka, czy jego standaryzacji,
zgodnie z tradycyjnymi zasadami, bez przyspieszania procesów produkcji i dojrzewania.
Taki ser to dzieło sztuki. Wiem, że jesteśmy na początku szkoły, w której musimy się jeszcze wiele nauczyć, ale dzięki doskonałemu mleku naszych owiec, nasz ser już zyskał uznanie europejskich autorytetów serowarstwa, którzy chętnie służą nam swoja wiedzą, zafascynowani polskim przedsięwzięciem...." Roman Kluska

Obecnie oferta obejmuje sery dojrzewające 2-3 m-cy, 1-2 lat, 2-3 lat

Sugerowane wina - dojrzałe czerwone takie jak St Sauveur 2006 Abbaye Notre Dame de Lérins, Pinot Noir Raflerjoch Weingut Stift Klosterneuburg 2007, Agostino Petri Chianti Classico Riserva Castello Vicchiomaggio 2005

07.06.2011 19:42
Zdjęcia poprosimy, zdjęcia. :)

09.06.2011 18:56
Fotografie owczych serów oferowanych przez legendarnego twórcę Optimus'a Romana Kluskę prezentowane są na stronie "www.prawdziwejedzenie.pl". Sugerowane przeze mnie wina są w naszej bazie. :)

09.06.2011 19:02
Poza konkursem już niestety, zamierzam wkrótce zwrócić uwagę szanownych klubowiczów na unikalny polski ser dojrzewający, podwędzany, z krowiego mleka z własnej hodowli wytwórców, produkowany w niewielkich ilościach przez gospodarstwo rolne w okolicach Krzyża na północnych krańcach Wielkopolski. Do kupienia - od czasu do czasu - w wybranym sklepie w Poznaniu lub bezpośrednio u wytwórców. Pozdrawiam :)


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem