Strona główna Członkowie Klubu Kontakt Zaloguj
     
 

Degustacje, degustacje, degustacje! - VII Wystawa Win Hiszpańskich

23.09.2011 20:09

W czwartek 22/09 odbyła się w Warszawie VII Wystawa Win Hiszpanskich na którą "rączo" przybyłem, niestety z braku czasu byłem zmuszony dokonać "galopującej" degustacji czemu podołałem zachowując pion i trzeźwość umysłu przy ostatnim stanowisku.
Starając się przywiązywać większą uwagę do podstawowych gam jakościowych, a wina z gam Roble, Crianza, Reserva, Grand Reserva oraz Premium Cuvee traktować jako przerywnik odnalazłem kilka perełek choć muszę przyznać że w kategorii Joven dominowały wina bez cienia charakteru i wyjątkowości (masa tempranillo i viura będących swoimi lustrzanymi odbiciami). Zdarzały się również wina z ewidentnymi wadami (duszne nuty redukcyjne) jak z Bodegas Medrano Irazu z DOCa Rioja gdzie nawet młoda mieszanka viura z malvasia z 2010 r była zaduszona i brakowało jej cienia świerzości.
Poniżej kilka bodeg i win moim zdaniem wartych uwagi:

Bodega Tercia De Ulea DO Bullas Rebeldia Rosado 2010 - ciekawe rose ze szczepu monastrell, ciemne, garbnikowe z lekko pikantnymi niuansami

Bodegas Enguera DO Valencia Finca Enguera Blanc 2010 - soczystny verdil zaokrąglony viognier i chardonnay, wino z miękką, mineralną końcówką

Palacio De La Vega DO Navarra Garnacha Rosado 2010 – następne dobrze zbudowane rose, nos typowo słodki, truskawkowy, usta zadziwiająco potężne z dobrym garbnikiem

Bodegas Torrederos DO Ribera Del Duero Torrederos Cosecha Joven 2010 – !najlepsze joven! jakie pojawiło się na Wystawie, nos ekstraktywny, porzeczkowy w ustach zaskakująco pełne i długie

Dominio De La Vega DO Utiel-Requena Joven 2010 – ciekawa interpretacja szczepu bobal, ciepły, owocowy nos z lekko przyprawowymi nutami w ustach zbalansowana struktura z lekko waniliową końcówką

Losada Vinos De Finca DO Bierzo Losada 2008 – ciekawe wino produkowane w Aragonii ze szczepu mencia, moc przypraw niezła krągłość i miękkość garbników, długie i przyprawowe na podniebieniu, !jedyne beczkowane wino w moim zestawieniu umieszczone ze względu na mało znany w Polsce szczep!

Pago Traslagares DO Rueda Verdejo 2010 – ciekawa adaptacja verdejo od z młodej bodegi (2009) jak na verdejo przystało złociste w kolorze, typowo „naładowane” nutami mango i passionfruit lecz, co nietypowe dla verdejo w ustach wyjątkowo potężne z lekkim garbnikiem i dobrą długością (pytałem miłej Pani będącej przedstawicielką producenta czy to zasługa maceracji lecz nie była w stanie odpowiedzieć)

Vinos Sanz DO Rueda Finca La Colina Verdejo Cien X Cien 2010 – następna adaptacja verdejo zupełnie inna od powyższego, wino ze starych krzewów, w nosie stonowane i eleganckie, w ustach rześko kwasowe przy czym kwasowość przykryta została krągłą mineralnością.

Ktoś może zapytać czemu taką wagę przywiązywałem do win młodych, odpowiedź jest prosta: według mnie producenta najlepiej oceniać po winach podstawowych przy produkcji których minimalizuje się nakład kosztów przez co stworzenie win wyjątkowych wymaga więcej umiejętności, pieczołowitości i uwagi.

Na Wystawie zabrakło win galicyjskich z denominacji Ribeiro i Rias Baixas i nie pozostaje mi nic innego jak czekać na następną edycję by spróbować czegoś nowego z północy Hiszpanii

Paweł Morozowicz

25.09.2011 15:37
Od kilku już osób słyszałem, że była to bardzo ciekawa degustacja. Ja swoją drogą miałem wejściówkę dla Justyny i dla siebie, ale niestety z pracy wyszedłem około 17 :), więc domyślam się, że o tej porze nie było już co zbierać :)
Ale jak nie było żadnego albarino to hmm.. czekamy na następną edycję.

25.09.2011 23:34
Ach, gdyby tylko człowiek miał tyle czasu by obskoczyć wszystkie tego typu imprezy......co do albarino to nie ukrywam że się rozczarowałem:(

26.09.2011 22:04
Mam prośbę bo chyba mam jakieś braki ... Verdejo degustowaliśmy 2 tygodnie temu na wakacjach z Bodegi Torresa... ale to są przeciez tylko wina białe, "cholernie" świeże ;), orzeźwiające ... ? Czy znowu się mylę bo Twoim opisie Pawle ( fakt napisałeś , ze nietypowe jak na Verdejo) : "wyjątkowo potężne z lekkim garbnikiem" ? Zaczynam się zastanawiać czy nie piszesz o czerwonym ... ?

27.09.2011 23:14
Właśnie to było w nim nietypowe, czasami wina białe które wyjątkowo przechodzą krótką macerację mają wyczuwalny garbnik, czasami jest to wynikiem "solidnego" tłoczenia.
W skórce każdego winogrona czy to białego, czy to czerwonego garbniki są i zdarza się że "winemakerzy" świadomie je w winach białych eksponują.

28.09.2011 12:42
Możesz polecić jakieś ogólnodostępne białe garbnikowe, nie spotkałem się nigdy ..., a czemu miałbym nie spróbować ... :)

28.09.2011 13:52
Podpisuję się pod prośbą.

28.09.2011 13:54
Jeśli „białe” potraktujemy szeroko, to może być to: http://enomen.pl/post/10099198093/szare-na-rozowo-i-szare...

28.09.2011 14:57
Nie :) , aż tak szeroko się nie zgadzam :) Chce białe ... bo tak wchodzimy po woli na clairet-y, schiler-y jak dla mnie to osobny rodzaj wina choć mało oficjalnie uznawany ... szybciej zgodzę się, że to wina różowe, ale białe nie ;)

28.09.2011 15:13
Zwróć uwagę Dominiku że clairet powstaje z czerwonych, schiller z mieszanki białych i czerwonych natomiast wspomniane powyżej wino powstaje z winogron szarych (takich jak pinot gris, sauvignon gris czy gewurtztraminer) z których przeważnie produkuje się wina białe i moim zdaniem trudno je jednoznacznie sklasyfikować ponieważ termin "wino szare" jest zarezerwowane dla lekkich "rose jednej nocy" krótko macerowanych. Ja z macerowanych białych polecam 2007 Cave de Roquebrun Col de l'Orb Saint-Chinian Blanc, miałem je w Butli niestety nie wiem czy jest dostępne w "Grodzie Kraka".
Podaję link na stronę importera: Your text to link here... może Pan Janusz Cię pokieruje.
Myślę że miałeś już do czynienia z winami białymi o wyczuwalnym garbniku jest to nietypowe lecz czasami czujemy cierpkość na języku w mniejszym lub większym stopniu pijąc pełne wino białe, czasami beczkowane chardonnay mają lekko garbnikowy charakter lecz w tym przypadku garbniki pochodzą z beczki.

28.09.2011 15:43
Absolutnie się zgadzam :), ale "białe" dla mnie ( może się czepiam jak zwykle) to odcienie od blado-zółtego do złocistego ... łososiowego nie przełknę w tej kategorii
Na obecną chwilę nie kojarzę win garbnikowych bialych, niestety nic mi nie utkwiło w pamięci w kazdym razie , a nie ukrywam że jestem ciekawy, tego wina nie moge znaleźć, ale porozglądam się ...

W sobotę miałem też okazję degustować w Winomanie beczkowe Rieslingi, Sauvignion Blanc , Juhfark, Lipovine ... szkoda, ze nie zauważyłem postu wcześniej bo pewnie bardziej bym sie przylożył choć do szukania beczkowych garbników, ale niestety nic takowego nie utkwiło mi w ustach, będę się bardziej teraz przykładał ...

28.09.2011 18:15
Jednak technicznie to jest białe. Jest znacznie jaśniejsze od różowych (łososiowy, ale bladołososiowy).

28.09.2011 19:24
Wszędzie ta technika ...nawet w winach :)

28.09.2011 23:38
Ja dzisiaj piłem Pago Jean Leon Chardonnay z DO Penedes w Hiszpanii, potęga i moc małej, 100 litrowej beczki, garbnik wyczuwalny na środku języka, delikatne wrażenie "kociego języka" jak to zwykłem nazywać;)

28.09.2011 23:43
Helloł bylem w Penedes tydzien temu i mnie omineło

28.09.2011 23:58
Szczęściarz


Nie możesz dodawać nowych wątków
Nie możesz dodawać nowych postów
Nie jesteś moderatorem