Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Hiszpania znów gości w Biedronce

2017/02/05

 

Z początkiem lutego Biedronka zaoferowała w swoich sklepach kolekcję win hiszpańskich. Rozwiała w ten sposób pewien niepokój wynikający z przedłużającej się ciszy, że sieć zrezygnowała z promowania dobrego wina w rozsądnych cenach.

Kolekcja bazuje przede wszystkim na winach czerwonych. Mocnym punktem w kategorii win białych powinno być Albarino z regionu Rias Baixas sprzedawane pod etykietą Eidosela. Wino to pojawiło się już wcześniej w Biedronce i pamiętam, że wykupowaliśmy je w kolejnych sklepach bo było dobre i miało dobrą cenę.

Przy okazji prezentacji win w folderze, Tomasz Kolecki-Majewicz zebrał kilka informacji o hiszpańskim winiarstwie, które pozwalamy sobie zacytować.

 

  • Winorośle uprawia się w Hiszpanii już od 3000-4000 r p.n.e.
  • Hiszpania posiada największy areał winnic na świecie - ich łączna powierzchnia przekracza milion hektarów!
  • Hiszpania, wytwarzająca 37 milionów hektolitrów wina rocznie, jest trzecim producentem na świecie, a wyprzedzają ją jedynie Włochy i Francja
  • Najważniejszy hiszpański szczep winorośli – Tempranillo – znany jest także pod innymi nazwami, m.in. Tinta del Toro, Tinta del Pais, Tinta Fina, Cencibel czy Ull de llebre
  • Cava – najważniejsze hiszpańskie wino musujące – produkowane jest w kilku regionach, jednak najwięcej pochodzi z Katalonii
  • Andaluzyjskie wina Malaga i Sherry należą do najbardziej znanych win na świecie

 

Warto przy każdej okazji pogłębiać swoją wiedzę na temat winiarstwa kraju, z którego pochodzi aktualna oferta. Istotną dla mnie informacją jest potwierdzenie dominującej w świecie pozycji krajów europejskich. Pomimo rosnącej konkurencji widać, że tradycja nie ginie.

 

Moje doświadczenia z hiszpańskimi winami pokazują ich dobrą jakość niezależnie od ceny. Będąc w Hiszpanii kupowałem wino w supermarkecie, za pojedyncze euro i nigdy się nie zawiodłem. Oczywiście oczekiwania należy właściwie ustawiać, ale zawsze wino je spełniało. Dobrze się dzieje, że podobna sytuacja zaczyna występować w Polsce. Wina hiszpańskie  na półkach w supermarketach to już w większości wino dobre jakościowo, a czasami za bardzo przystępne ceny możemy kupić rarytasy.

 

Jak będzie tym razem z kolejną ofertą Biedronki przyjdzie się nam przekonać w najbliższych dniach.

 

Od tego roku Biedronka modyfikuje też nieco swój program „Sommelier poleca”.  Szczegóły w oddzielnej nowości – tam cytujemy informacje biura prasowego.

 

W lutym Sommelier poleca trzy wina.

 

Dwa z nich udało się nam już spróbować i zdecydowanie popieramy wybór francuskiego wina różowego Lux Royal (Lux Royal Fortant de France 2016). Wino to doskonale wpisuje się w nasze kategorie smakowe i niezależnie od tego, że nie jestem fanem win różowych, popieram tę rekomendację.  Nie można obok tego przejść obojętnie. Pobudza, niepokoi i łączy w sobie łagodność bukietu ze zdecydowaniem smaku.

 

Drugie wino to musująca i półsłodka Cava Pata Negra, która odbiega niestety od naszych przyzwyczajeń i wyborów w tym obszarze. Jest zdecydowanie zbyt słodkim winem, żeby zyskać naszą sympatię, choć trzeba dodać, że hiszpańska Cava jest częstym gościem na naszym stole.

 

Trzecie wino – hiszpańskie czerwone La Fea Gran Reserva czeka jeszcze na swoja ocenę.

 

Co do Albarino, o którym wcześniej wspominałem, to trzyma jakość, smakuje, ale cena wzrosła o 20%.

 

Poniżej pełny zestaw win z bieżącej oferty, która jest dostępna w sklepach do 12.02.2017.

 

CAVA PATA NEGRA -> Cava Pata Negra Jaume Serra

SOL I TERRA

MONTEBUENA

LICENCIADO RESERVA -> Tempranillo Licenciado Reserva 2010

CLOS MONTEBUENA RESERVA -> Rioja Reserva Clos Montebuena 2011

ENATE

LA FEA GRAN RESERVA -> la fea Gran Reserva Bodegas Paniza 2010

MONASTERIO DE LAS VIÑAS CRIANZA ->Crianza Monasterio de Las Vinas 2008

MARQUÉS DE COSUENDA RESERVA

CUBISTA

ALTOS DE TAMARON -> Tempranillo Altos de Tamaron Pagos del Rey S.L. 2015

TORRE TALLADA

CAMPO LAVILLA TEMPRANILLO

EIDOSELA ALBARIÑO -> Albarino Bodegas Eidosela 2015

MONTE CARBONERO -> Monte Carbonero 2015
OPHICUS GRAN RESERVA -> Ophicus Gran Reserva Juan Ramon Lozano 2010

TOMA

 

Zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami .

 

Notował Krzysztof

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.