Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

5 rzeczy o TannaciePochodzenie

 

Wedle dostępnych źródeł szczep Tannat wziął się z francuskiego regionu Madiran, położonego na południu kraju. Uprawiano go podobno już w czasach rzymskich podbojów. Nazwa odmiany została wspomniana po raz pierwszy w opisie upraw w departamencie Gers w 1784 r. Odmiana stała się bardzo popularna w XVII i XVIII wieku. Wedle ówczesnego prawa winiarzom zalecano poczekać z wypuszczaniem win na rynek. Dlaczego? Może i wcześniej wina z tego szczepu były wyraziste, ale również odznaczały się topornością i rozlazłością, więc sugestia odpowiednich organów apelacyjnych była jak najbardziej na miejscu. Chodziło tu przecież o dobre imię regionu! Później wina z odmiany Tannat nie zdobyły szczególnego rozgłosu. Zmieniło się to w obfitych dla branży winiarskiej rozpasanych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Niejaki Alain Brumont, właściciel działających do dziś Château Montus i Château Bouscassé, zaczął produkować skrojone Tannaty, które zgrabnie stały się przeciwwagą dla wcześniejszych chłopskich wydań. Raz na zawsze zlikwidował krzywdzący stereotyp, wedle którego trunki z okolic Pirenejów zawsze były toporne i bez wyrazu. Wybawieniem dla zmniejszającej się popularności odmiany było mikroultenianie. Pierwsze urządzenie, które pozwalało na ten proces wprowadził na rynek Patrick Ducournau. W 2007 roku zespół badawczy Louisa Bordenave podał, iż Tannat jest spokrewniony z odmianami Baroque i Manseng Noir, nie można także wykluczyć szczepów Malbec (niespodzianka!) oraz Claverie. Większość produkowanych obecnie Tannatów pochodzi z Urugwaju, który stał się dla tego kraju tym samym, czym Carmenere dla Chile, a Malbec dla Argentyny – narodowym, flagowym szczepem.

 


 

Charakterystyka

 

Jeśli lubicie waniliowe akcenty, pikantne niuanse, kawowe aromaty, nienachalną kwasowość, głęboką barwę i uwielbiacie taniny, Tannat z pewnością jest dla Was. Błędem jest twierdzenie, że te wina należy pić wyłącznie za młodu. Umiejętnie użyta beczka i przechowywanie sprawi, że wino może również świetnie się sprawdzić wiele lat po zabutelkowaniu. Odmiana ta często jest składnikiem kupaży z Cabernetem Sauvignon lub Fer Servandou. Wiele jest także wersji jednoszczepowych, szczególnie z Urugwaju, ale też Oroulehuy, Tursan, Beran, Cotes de Saint-Mont czy Cahors. Winogrona są dość duże i mają intensywną barwę. Idealnymi glebami do optymalnego rozwoju są żwirowe i piaszczyste.

 

Uprawy

 

Głównie Urugwaj - Canelones, Montevideo, San José i Maldonado, Argentyna, Brazylia, Boliwia (Santa Cruz), Peru (Ica), USA (głównie Kalifornia), Australia, Włochy (Sardynia oraz Apulia) i śladowe ilości w RPA.

 

Z czym łączyć?

 

Tannat jest bardzo użyteczny gastronomicznie, zobaczcie sami: cassoulet, pipperadaa, dzikie grzyby z bakłażanem, marynowane szaszłyki jagnięce, żeberka, grillowana wieprzowina, grillowana wołowina, chorizo, jeleń, sery Brie, Brie de Meaux oraz Brie de Meaux of Melun.

 
Tannat niejedno ma imię..


Harriague (w Urugwaju i Argentynie), Bordeleza (Kraj Basków), Bordelais, Moustrou, Madiran (od nazwy apelacji) oraz Tannat noir.


Bonus:
Abstynenci łapali się za głowy, kiedy w periodyku „Nature” opublikowano wyniki badań Rogera Cordera (autora słynnej diety opartej na czerwonych winach), który zachwalał wina ze szczepu Tannat jako najzdrowsze na świecie. Mowa oczywiście o tradycyjnym sposobie wytwarzania (fermentacja z pestkami i skórkami przez 3-4 tygodnie). Zapewnia on nad wyraz wysoką obecność antyocjanów, które pełnią niezwykle ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Roger Corder jest członkiem American Heart Association, American Society for Pharmacology, Experimental Therapeutics, Royal Society of Medicine, Society for Endocrinology oraz British Pharmacological Society.


tekst: Michał "WineMike" Misior

źródła:

"Encyklopedia win" Hugh Johnson i Jancis Robinson

"Sommelier" Tomasz Prange-Barczyński

foto:

Investing in Uruguay

Lodi Wine


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.