Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny nr 13

Panel Degustacyjny Klubu nasze-wina.pl, sesja nr 13

 

Panel dwunasty odbył się 24 sierpnia 2023 roku w Wine & People ul. Bielańska 6 w Warszawie.

Degustowali: Bożena Skibicka, Zofia i Jerzy Pasula, Agata Gebhardt, Jacek Mędrala, Piotr Sobolewski i Magdalena Poklewska-Koziełł.

Ocenialiśmy:

1.       Descregut Corpinnat Brut Nature, Reserva Cava Descregut 2019

szczep: Parallada, kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Katalonia, białe, wytrawne, musujące, zawartość alkoholu: 11,5%

 

Kolejna degustacja w gorący, letni dzień. Pomimo niespecjalnej sympatii niektórych panelistów do win musujących żal było nie rozpocząć degustacji właśnie od dobrze schłodzonego wina bąbelkowego. Zwłaszcza, że szczep parallada może być bardzo dobrą alternatywą dla popularnej cavy. W winie czuć było atencję wytwórcy – ręcznie zbierane grona z organicznej hodowli, długi proces maceracji i przede wszystkim, gorące kastylijskie słońce. Wino wspaniale prezentowało się w kieliszku. I wcale nie dzięki przyjemnemu słomkowemu kolorowi. Zachwycały bąbelki. Iście szampańskie, drobniutkie, łaskoczące w język i podniebienie. Ktoś powiedział, że są tak ślicznie równiutkie jak z sonicznej szczoteczki do zębów. Długo pozostawiały w ustach odczucie przyjemnego miziania. Wino w zapachu i smaku bardzo delikatne. Lekko pachnie miodem, akacją i ananasem. W smaku jabłkowe, zbalansowane, drożdżowo-szampańskie. Taki aperitif podany w gorący dzień zadowoli każdego i wprowadzi dobry nastrój. Dodatkowo wino zamarkowano przyjemną, wąsatą etykietą.

 

Średnia ocen: 14

Cena 95 zł

 

2.       Griner Vetliner Heissweiss, 2022

Szczep: Griner Vetliner, kraj pochodzenia: Austria, region: Kamptal, białe, wytrawne, zawartość alkoholu: 11,5%

 

Porażka. Od samego początku, porażka W kieliszku mętne, zgaszone, byle jakie. Pachniało wyłącznie jabłkami. Nawet jeśli pieczonymi, to ciągle jabłkami. W smaku klasyczny jabcok. Wyraźnie producentowi coś nie wyszło. Albo nie znamy się na winach bio, ale jeszcze trzeba poczekać. Może coś z niego będzie? Sovieckoje Igristoje? Jak podsumował jeden z panelistów: dałem 8 a i tak o 9 za dużo. Może ratunkiem byłby bardzo ostry i tłusty, paprykowy gulasz wieprzowy. W każdym razie niech nikt nie pomyśli, że tak smakuje Griner Vetliner!

 

Średnia ocen: 9 (przez grzeczność)

Cena 95 zł

 

3.       Moze les Terres Rouges Anjou, 2021

Szczep: Cabernet Franc, Kraj pochodzenia: Francja, region: Dolina Loary, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 13%

 

Tak właśnie powinno wyglądać wino, zawołał jeden z panelistów. Miał rację. Wino jest ciemne, ale również żywe, błyszczące i napełnione energią. Pięknie pachnie wieloma ciemnymi owocami: wiśniami, czarną porzeczką, smażonymi konfiturami. Podobnie smakuje. Owoce, skóra, trochę czekolady z chilli. Bardzo zrównoważone, gładkie, długie. Pyszne. Producent poleca serwować do kaczki i pasztetów, ale można, z przyjemnością, sączyć bez pretekstu. Na werandzie, na kanapie. Byle w dobrym towarzystwie.

Należy zanotować zdanie odrębne jednego z panelistów. Wino oceniono jako krótkie, płaskie i rozwarstwione. Za to z mocno wyczuwalnym alkoholem. I teraz Państwo rozumieją dlaczego tak lubimy nasze panele. Każde wino jest oceniane według gustu smakującego panelisty. I to jest jedyne kryterium oceny.

 

Średnia ocen: 14,9

Cena: 69 zł

 

4.       Aresan Family Herflich, 2020

Szczep: Cabernet Sauvignon, Kraj pochodzenia: Hiszpania, region: La Mancha, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14 %

 

Wino w ciężkiej, wiele obiecującej butelce jak do Parto. W kieliszku wygląda po prostu pięknie. Ciemnofioletowe, tłuste, tajemnicze, nawet ponure. Równie pięknie pachnie. Wiśniami, smażoną śliwką, mokrym drewnem i ziemią po deszczu. Trochę alkoholem. W smaku równie ciężkie. Dużo owoców, wanilii, lekkiej karmelowej słodyczy i suszonych ziół. Wino przed butelkowaniem spędziło 6 miesięcy w beczkach po Burbonie. To mogło spowodować, że jest w nim wszystkiego dużo, nawet za dużo. Ale dalej to świetny trunek. Lepiej sprawdzi się jednak serwowane do steków lub dziczyzny.

 

Średnia ocen: 15

Cena: 75 zł

 

 

 

 

*20 to maksymalna ilość punktów jakie może otrzymać wino

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.