Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny numer 9

 

Panel dziewiąty odbył się 20 lutego 2023 roku. Gospodarzami panelu byli Magdalena Poklewska-Koziełł i Piotr Sobolewski. Dziękujemy za gościnę i selekcję serów. Degustowane wina pochodziły z zapasów własnych panelistów.

Degustowali: Bożena Skibicka, Ewa Hutny, Zofia i Jerzy Pasula , Danuta Czajka, Agata Gebhardt, Jacek Mędrala, Piotr Sobolewski i Magdalena Poklewska-Koziełł.

Ocenialiśmy:

1.       DeMorgenzon DMZ Chenin Blanc, 2022

szczep: Chenin Blanc 100%, kraj pochodzenia: RPA, region: Stellenbosch, białe, wytrawne, zawartość alkoholu: 13,8%

 

W kieliszku bardzo jasne, słomkowe. Bardzo przyjemnie pachniało – świeżymi owocami, zielonym jabłkiem, brzoskwiniami i trawą cytrynową. I miodem lipowym. Bardzo smaczne. Do picia i zimą i latem. Maślane, zrównoważone, długie. No i z naszą ulubioną goryczką grapefruita w finale.

 

Średnia ocen: 14

Cena ok. 84 zł

 

2.       Peter & Peter Riesling Feinherb, 2021

Szczep: Riesling, kraj pochodzenia: Niemcy, region: Mosel Saar Ruwer, białe, półwytrawne, zawartość alkoholu: 11%

 

Raczej blade. Z zapachem jeszcze gorzej. Wąchamy – nic, dalej wąchamy, dalej nic. Smak też nie zaskakuje. Słodycz niezrównoważona kwasowością, krótkie. Smaki jakby istniejące osobno. Zdecydowanie za dużo w nim słodyczy. Ktoś powiedział, że to wino do integracji rodziny przy wigilijnym stole, bo ciocie mogą woleć półwytrawne wina. Zyskało na smaku po przekąszeniu serem pleśniowym. Nie zachwyciło nikogo.

 

Średnia ocen: 10

Cena ok. 49 zł

 

3.       Chianti Classico Volpaia Reserva, 2019

Szczep: Sangiovese, Kraj pochodzenia: Włochy, region: Chianti, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14 %

 

 

Wino w kieliszku zaprezentowało się z najlepszej strony. Piękny, błyszczący, burgundowy kolor. Bardzo eleganckie. Tak ładne, że można na nie tylko patrzeć. Lepiej jednak pić, bo co poradzę, że lubię chianti. W nosie tak samo eleganckie jak w wyglądzie. Czarne, dojrzałe wiśnie, karmel, delikatna penicylina i politura. Po takiej prezentacji smak powinien być równie wyrafinowany. A jednak odrobinę rozczarował. Tylko trochę. Zrównoważone, długie, pieprzowe. Zdecydowanie do jedzenia. Do pasty znakomite.

 

Średnia ocen: 14

Cena: ok. 30 EU

 

4.       Pinot Noir Foxen, 2018

Szczep: Pinot Noir, Kraj pochodzenia: USA, region: Kalifornia, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 13,8 %

 

Wino bardzo ładnie wygląda w kieliszku. Ma piękny amarantowy kolor. Pachnie smażonymi powidłami śliwkowymi i wiśniowymi, ale również szlachetną pleśnią, pajęczyną i tymiankiem. Jeden z panelistów powiedział , że ma otulający zapach. Równie przyjemne w smaku. Aksamitne, zrównoważone ale i zintegrowane. Smakuje beczką i śliwką suszoną. Ktoś powiedział, że nie cierpni pinot noira a to wino uwielbia. Bo w tym winie nie ma pinot noira.

 

Średnia ocen: 16

Cena: ok. 60 USD

 

5.       Crianza Rioja Campo Viejo, 2015

Szczep: Cuvee, Kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Rioja, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14 %

 

Wino ciemne, krwiste, trochę mętnawe. Wygląd adekwatny do oczekiwań. Zapach nie nachalny ale ciekawy. Dla jednych pachnie ziemią przed majowym deszczem, innym czekoladą z pieprzem, tytoniem i politurą. W smaku tępawe, zbyt krótkie i jakby nieco przejrzałe. Wino w wieku młodości stabilnej. A jednak pije się je z przyjemnością. Bo w życiu nie wszystko jest adekwatne.

 

Średnia ocen: 13,3

Cena: ok. 18 EU

 

6.       Tempranillo Rioja Torre de Ona, Reserva 2016

Szczep: Tempranillo, Kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Rioja, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14 %

 

Ciemność widzę, ojo, joj, jakie ładne, czarne ale piękne. Zachwycali się paneliści. Pachniało dojrzałymi owocami porzeczki, wiśni, jeżyny, ale też lasem i ściółką. W smaku cierpkie, beczkowe, szorstkie. Chyba raczej do ciężkich mięs niż picia bez okazji.

 

Średnia ocen: 13,4

Cena: ok. 40 EU

 *20 to maksymalna ilość punktów jakie może otrzymać wino

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.