Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel degustacyjny Klubu Nasze-Wina, sesja XIX, 24 lutego 2012 Wina włoskie od Adex Wina

 

 

Od lat jeżdżąc co roku na narty do Austrii, zatrzymując się w hotelu prowadzonym przez sommelierów pasjonatów, miałam okazję poznawać wina z niewielkich austriackich winnic. W zasadzie nie do kupienia w Polsce, a żal ogromny, bo wina cudowne…


Już ponad 3 lata temu pisałam na Portalu o Krzysztofie Cyganie, pasjonacie, który sprowadzał do Polski  wina z 6 niewielkich, rodzinnych winnic z regionu włoskiego Piemontu. Pisał, że dodawał do swojej oferty tylko wina tych producentów, którzy szanują tradycję, swoje korzenie i siebie. Rozmawiając z p. Krzysztofem Cyganem pomyślałam sobie, że portal nasze-wina.pl powinien promować takich właśnie ludzi, ludzi z pasją.


Szukamy miejsc i ludzi, którzy tworzą, wkładając w to co tworzą, serce…. Będziemy o nich pisać, pokazywać miejsca.


Dzisiaj o właścicielach firmy Adex, ich sklepie internetowym www.adexwina.pl, a właściwie o winach, które sprowadzają z małych, rodzinnych, włoskich winnic, a których próbkę testowaliśmy na XIX Panelu Klubu Nasze-Wina.


Degustowali: Agata Gebhardt, Bartosz Bancerz, Jacek Mędrala, Paweł Tyszer oraz  gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


Degustowane wina:


wine_pic_10806_1330256464 magnify 1.    Soave Superiore 2009
Ładnie prezentuje się w kieliszku, trochę ciemniejsze niż typowe Soave, błyszczące, słoneczne. Wyraźny aromat dojrzałych owoców. W smaku aksamitne z wyraźną goryczką. Dobre, będzie współgrało z sałatkami z owoców morza. Może też być dobre do sera.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej, 42 złote

wine_pic_10761_1330256536 magnify 2.    Greco Bianco 2010
Błyszczące, w kolorze złotawym, piękne zielone refleksy. Pachnie rewelacyjnie – rześko, dojrzałymi owocami z wyraźnym zapachem świeżych jabłek i miodu. W smaku złożone, nawet nieco intrygujące, długi finisz, wyraźnie wyczuwalny biały pieprz. Bardzo dobre wino.
Będzie dobre z wszelkimi rybami i owocami morza.


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej, 53 złote

wine_pic_10764_1330256578 magnify 3.    Nero D’Avola 2009
Wino w kolorze rubinowej czerwieni,  ale mało przejrzyste. W zapachu czerwone owoce, konfitura czereśniowa, trochę zapachów zwierzęcych. W smaku pewna cierpkość, gorzka czekolada. Niestety wyczuwalny alkohol, ale w sumie interesujące wino. Jak każde Nero D’Avola będzie dobre do grillowanych mięs i tuńczyka.


Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej, 39 złotych

wine_pic_10763_1330256620 magnify 4.    Mascaro 2007
Bardzo ciemne w kolorze, mroczne, ale pięknie błyszczące. W zapachu skóra, nuty zwierzęce, konfitura wiśniowa, czarna porzeczka. W smaku słodycz pomieszana z kwasowością i goryczką. Wyraźny smak gorzkiej czekolady, ale też czarna porzeczka, pieprz.
Zdaniem Panelistów będzie pasowało do różnego rodzaju mięs, ale szczególnie do jagnięciny.


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej, 43 złote
wine_pic_10762_1330276185 magnify 5.    Valpolicella Superiore Ripasso ‘’Cicilio’’ 2009
Wino o ciemno wiśniowej barwie. Prezentuje się dobrze. Bukiet słabo wyczuwalny, kompot wiśniowy, śliwka. W smaku nieco wodniste, kompot wiśniowy, w końcówce odrobina pieprzu.


Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej, 52 złote


wine_pic_10760_1330256651 magnify 6.    Amarone Della Valpolicella ‘’La Rosta’’ 2008
Wino o pięknym kolorze bardzo dojrzałych czereśni, prawie czarne z połyskiem. W zapachu dym, konfitury wiśniowe – piękny głęboki zapach. W smaku czekolada, czerwone owoce, pieprz. Długie.  Jedyną wadą jest nieco wyczuwalny alkohol, ale i tak bardzo dobre.


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej, 125 złotych
I właśnie Amarone Della Valpolicella ‘’La Rosta’’ 2008 zostało winem XIX Panelu.


Polecamy testowane wina. Jeżeli są reprezentatywną próbką win sklepu internetowego www.adexwina.pl, to zapewne warto sięgnąć po kolejne.


Protokołowała: Bożena Skibicka

 

 

 

Komentarze

Czy Adex ma jakiś program rabatów dla klubowiczów?

Jak na razie niestety nie.

A Enoteca ma

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.