Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Sada - słońce Toskanii

Kochamy wszystko, co włoskie. Jest coś w stylu życia Włochów, co przyciąga jak magnes. Pizza, prosciutto, bruscetta, gran padano, narty w Dolomitach, Wenecja, Florencja, Kolosem, Pompeje – to zaledwie ułamek tego z czym kojarzymy jeden z najbardziej zróżnicowanych kulturowo krajów Europy. Jak Włochy to Toskania, najczęściej wybierana destynacja pod względem turystycznym.

A co Toskania – między innymi – ma najlepszego do zaoferowania? Wino oczywiście.


sada-6 magnify Polskę odwiedził sam Claudio Sada, właściciel uznanej winnicy SADA, położonej w malowniczej okolicy Casale Marittmo w słonecznej Toskanii na wysokości 300 m n.p.m. Na toskańskim wybrzeżu uprawiane są międzynarodowe odmiany winogron. W żadnym innym regionie Włoch nie uprawia się ich tyle, co w Toskanii.

 

sada-3 magnify Degustacja czterech win (białe i trzy czerwone) miała miejsce w Cudzie nad Wisłą, sezonowym lokalu, który jako jeden z niewielu nad rzeką tętni życiem nawet w późnych godzinach nocnych.

 

Zaprezentowane zostało Vermentino 2010; dość smaczne, cytrusowo morelowe z akcentami miodu akacjowego. Świetna propozycja na lato.


Drugim winem było Integolo 2010; ceglastoczerwone, mało aromatyczne, cień malin i borówek, trochę zapachu kory. Wino codzienne, ale dla wymagających. (Claudio Sada przyznał, że to jego wino na cztery pory roku).


Baldoro 2008; nuty leśnych owoców, trochę sosny i trawy, mocno owocowe (food wine, jak przyznało wielu degustujących).


Jako ostatnie do kieliszków trafiło Carpoli 2009; dżemowate z akcentami tytoniu, fajki, lekko przydymione, mocno kwasowe, ale dobre do dłuższego picia.


sada-2 magnify Nadal chętnie pijamy wina włoskie, ale zaczynamy dostrzegać też bogactwo innych krajów winnej Europy. Im cieplej, tym więcej win nie-włoskich pojawia się w restauracjach czy wine barach. Obok prosecco i vermentino zaczynają pojawiać się mozelskie rieslingi, austriackie veltlinery, hiszpańskie albarinho czy też portugalskie vinho verde. Nie od dziś wiadomo, że coraz częściej dobrej zabawie w lato towarzyszy wino. Białe, oczywiście!


WineMike

 

 


 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.