Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Podręczny słownik terminów degustacyjnych
Podręczny słownik terminów degustacyjnych


Przedstawiamy kolejną część "Podręcznego słownika terminów degustacyjnych".

Co tydzień publikujemy hasła pomocne w opisywaniu wina.

Dla początkujących i dla przypomnienia.

Macie własne propozycje? Bardzo chętnie dodamy je do słownika!

 

S - część I

Skisłe
Wino wydzielające woń octanu etylu, produktu ubocznego powstawania octu winnego. To szczególna, eteryczna woń acetonu, przywodząca na myśl klej modelarski, zmywacz do paznokci, lakiery. Wino skisłe jest lotne.

Skupione/ skoncentrowane
Trunek skupiony to przeciwieństwo cienkusza – zdecydowanie atakuje nasze zmysły. Termin z reguły pochlebny, choć zdarzają się wina zanadto skoncentrowane. Zdarza się, że winiarze przesadzają w imię wielkości, intensywności itd. W przypadku win czerwonych: połączenie bardzo niskich plonów, przejrzałych owoców, koncentracji, mocnej ekstrakcji, przedłużonej maceracji, dużej ilości dębu itd. w nadmiarze daje zniekształcone wino, które nie nadaje się do picia.

Soczyste
Znaczy dokładnie to co znaczy w każdym innym kontekście.

Solidne
Wykazuje wysoki, ale nie przesadny poziom kwasowości. Określenie pochlebne, zwłaszcza w odniesieniu do młodych win, które mają potencjał dojrzewania. Podobnie mówi się o konsystencji i taninie.

Sprężyste
Łagodnie kwasowe i taninowe.

Stalowe
Ostro kwasowe. Służy to jedynie klasowym winom białym, które z wiekiem szlachetnieją, jak Premier Cru Chablis lub alzacki Riesling.

Struktura
Podstawowe fizyczne aspekty wina: alkohol, kwasowość, treści owocowe, tanina. Pojmowane jako różne od zmysłowych właściwości smaku i oznak jakości. Wino o solidnej strukturze to trunek mocny i długowieczny.

Subtelne
Złożone i wyrafinowane w sposób nieoczywisty.

Surowe
Młode wino, którego elementy strukturalne, alkohol, kwasowość i tanina, jeszcze nie złagodniały i nie zintegrowały się, i które jest szorstkie i twarde.* Terminy zaznaczone kursywą zostały już wyjaśnione albo będą wyjaśnione w dalszych częściach Słownika.

 

 

Źródła:

www.neurosciencemarketing.com
"Degustacja win", Michael Schuster, WIG-PRESSKomentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.