Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Winnice Gwiazd


Winnice stały się modne. Winnego, czy raczej „winnicowego”, bakcyla złapały nie tylko gwiazdy filmowe ale i kierowcy rajdowi, sportowcy i muzycy z całego świata. Kilku, jak Bob Dylan i Carlos Santana, zadowolili się współpracą albo użyczyli cennego nazwiska któremuś z roczników. Inni, których chwalebne przykłady przytaczamy poniżej, aktywnie zajęli się winami jako właściciele winnic, a czasem nawet winiarze. 

 

 


Maynard James Keenan


Winnice_Gwiazd_Maynard_Keenan_dlugie_wlosy magnify Bardziej znany jako wokalista rockowo-metalowej grupy Tool, czy supergrupy muzycznej A Perfect Circle grającej alternatywnego rocka. Muzyk, który został winiarzem, postanowił poświecić się rozwojowi i podnoszeniu jakości winiarstwa w północnej Arizonie. Większość winnic Arizony zlokalizowana jest na południowym-wschodzie, w Sonoita – jedynym regionie objętym systemem apelacji AVA (American Viticultural Areas)*. Keenan, który jest potomkiem winiarzy z północy Włoch (jego dziadkowie trudnili się winiarstwem), całkowicie poświęcił się idei hodowania winorośli w Arizonie w swojej winnicy Merkin Vineyards. Winiarnia Keenana Caduceus Cellars nosi nazwę starożytnego symbolu pokoju i handlu 'kaduceusza'.

 


 

 

 

Michael Hucknall


Winnice_Gwiazd_Mick_Hucknall magnify Muzyk brytyjski, członek grupy Simply Red, w 2001 roku założył firmę winiarską Il Cantante di Mick Hucknall na Sycylii. W winnicach Hucknalla położonych na zboczach legendarnej Etny rosną rdzenne odmiany sycylijskich winorośli Nerello Mascalese i Nerello Cappuccio. Il Cantante (po włosku piosenkarz, śpiewak) produkuje wina (Nero d'Avola, Etna Rosso i białe wino) korzystając z wiedzy i umiejętności miejscowych winiarzy.

 

 

 

 

 

Dave Matthews


Winnice_Gwiazd_Dave_Matthews1 magnify Wokalista, gitarzysta, autor tekstów oraz muzyki, jeden z założycieli Dave Matthews Band stworzył w regionie Monticello AVA, w pobliżu Charlottesville w Virginii, firmę Blenheim Vineyards. W winnicach położonych na przedgórzu Carter Mountain, na południu hrabstwa Albemarle, rośnie pięć europejskich odmian: Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Viognier i Cabernet Franc. Najstarsze krzewy mają zaledwie dwanaście lat. Dave Matthews, właściciel Blenheim, osobiście pomagał przy projekcie ekologicznej wytwórni win i sali degustacyjnej.

 

 

 

 

 

Les Claypool


Winnice_Gwiazd_Les_Claypool magnify Motto firmy "Fancy Booze for Semi-Fancy Folks", czyli „luksusowy alk dla umiarkowanie wybrednej  klienteli” świetnie podsumowuje politykę firmy Claypool Cellars Lesa Claypoola, amerykańskiego basisty rockowego, założyciela i lidera grup Primus i Oysterhead. Claypool, który od wielu lat mieszka w Sonoma County, początkowo eksperymentował z wytwarzaniem wina w domu. Eksperyment przerodził się w większe przedsięwzięcie i w 2007 roku Claypool założył firmę winiarską w Russian River Valley. Claypool Cellars z humorem podchodzi do winiarstwa, dziedziny słynącej z powagi, nadając swoim winom nazwy takie jak Purple Pachyderm (Purpurowy Gruboskórzec) dla Pinot Noir, czy Pink Platypus (Różowy Dziobak) dla Pinot Noir Rosé.

 

 

 

 

Boz Scaggs


Winnice_Gwiazd_Boz_Scaggs magnify Były członek The Steve Miller Band, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, Boz Scaggs dołączył do społeczności winiarskiej Kalifornii. Razem z żoną, Dominique, hodują winorośl i produkują w Dolinie Napa wina w stylu win rodańskich. Hołdując zrównoważonym technikom winiarskim, wyznają zasadę, że "minimum ingerencji w proces wytwarzania wina pozwala wydobyć maksimum cech terroir." Zarówno ich winnice jak i sady położone w Mayacamas Ridge w regionie Mount Vedeer AVA posiadają certyfikat organiczności.

 

 

 

 

 

Jonathan Cain


Winnice_Gwiazd_Jonathan_Cain magnify Keyboardzista zespołu Journey jest właścicielem Finale Wines, w Healdsburg w Sonoma County w Kalifornii. Wiele lat remu, podczas wizyty w wytwórni win De La Montanya, Cain zaprzyjaźnił się z właścicielem, Dennisem de la Montanya. W 2006 roku panowie zdecydowali rozpocząć współpracę przy tworzeniu win na rzecz działalności charytatywnej poświęconej dzieciom z Bay Area. Współpraca była tak udana, że po kilku latach, przy udziale trzeciego wspólnika Daryla Grooma, wytwarzali już wina pod szyldem Finale Wines. Cain bierze czynny udział w procesie powstawania wina w firmie jako jeden z winiarzy i konsultant.

Ciekawostka: De La Montanya współpracowała z brytyjskim zespołem hardrockowym Whitesnake przy tworzeniu 2008 Whitesnake Zinfandel.


Katarzyna

 

 

Źródła:

http://www.snooth.com
http://pl.wikipedia.org
http://www.finalewines.com
http://www.logo24.pl
http://en.wikipedia.org
http://www.letspour.com
http://www.letspour.com
http://www.listal.com
http://fuckyeahmaynardjameskeenan.tumblr.com
http://www.melodicrock.com
http://www.pastemagazine.com
http://www.spirit-of-metal.com
http://yum.sfstation.com

Komentarze

Nie znam gości ;)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.