Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Marek Bieńczyk dla Nasze-Wina.pl!

2012/10/14

 

Specjalnie dla portalu Nasze-Wina.pl laureat tegorocznej nagrody Nike - Marek Bieńczyk.  "Książka twarzy" znalazła uznanie wśród fanów literatury współczesnej i nie tylko. Przez nas - miłośników wina - już dawno został wyróżniony. Z każdego jego tekstu bije spokój, nerwowość, empatia, egocentryzm, nicość, absolut - wszysto, co ważne dla człowieka. A z tych o winie dodatkowo mądry przekaz, którego wyjaśnianie jest zbędne.

 

 

Skąd pomysł na wydanie zbioru esejów, z których każdy jest osobną historią, a jednak z innymi stanowi pewną całość?

W większości tekstów, choć są tak różne, pojawiają się wspólne motywy, podobne obrazy, obsesyjne wyobrażanie. Które składają się na mój duchowy autoportret, mówiąc szumnie. Ale aby dać wyczerpującą odpowiedź, musiałbym z Panem przynajmniej magnum wypić...
 
Jak powstawała książka?

Tak naprawdę pomysł zrodził się, gdy siedziałem miesiąc w Libourne, pięćset metrów od granicy Pomerola i półtora kilometra od granicy Saint-Emilion. Jeździłem po winnicach, pisałem. Tam napisałem najdłuższy tekst książki,"Światło bramki" i tam to się zaczęło.

 

Czemu Francja jest wyjątkowym krajem winiarskim?


Z Francją winiarską jest jak z matką i ojcem. Nie zastanawiam się nawet, dlaczego ich kocham; kocham i już. Mało spotkałem poza Francją win tak zrównoważonych i harmonijnych jak francuskie, to chyba jest decydujące. 

Ulubiony region?


Stara śpiewka: Burgundia. Lubię wszystkie pinoty zresztą, także nowoświatowe. Ale wszędzie jest coś, co mnie woła hipnotycznie. Białe z Jury. Białe z Doliny Loary. Północny Rodan. Ale teraz wracam powoli do Południowego, z który miałem kiedyś mentalne kłopoty.


Wino, które w tym roku zaskoczyło?


Najbardziej to chyba Clos Joliette 1970 Jurancon.  Bardzo zaskoczył mnie Ch.Guiraud Pomerol 1986; myślałem że do zlewu, a urocze. 84 punkty u Parkera. Nie mówię o winach najlepszych, tylko o tych, które mnie zdziwiły.


Wino, które najbardziej rozczarowało?


Wytrawny furmint od Szepszego.


Co Pan sądzi o kontrowersyjnych winach, np. Saint Emilion Grand Cru 1998 za 150 zł w Lidlu?


Nie piłem. Cena bardzo dobra. Wiadomo, że posiadłość, niegdyś znana, stanęła na nogi po latach kryzysu dopiero w 2002  Gdybym zobaczył, to bym nie kupił; podejrzane. Nie wiadomo też, jak to było przechowywane. Nie bardzo rozumiem, do kogo to wino było adresowane. Jeśli do koneserów - bo do kogo? - to i tak nie kupią, gdyż wiedzą swoje.
 

Czy w markecie można kupić dobre wino francuskie?


Tak, rzadko, ale tak.
 
Czy inwestowanie w wino ma przyszłość?


Nie będę się mądrzył, nie wiem. W pierwszym odruchu chciałem powiedzieć "nie", bo czuję się w powietrzu kompletną blokadę. Ale w końcu czemu nie, ilość towarów luksusowych nie jest zbyt duża, gdzieś pieniądze muszą iść. Inwestycja w wino to jedna z zabawniejszych rzeczy: w naszym winomańskim świecie kupuje się coś dla nazwy i punktów, a co tak jest naprawdę w środku, nie ma znaczenia. I może nawet nigdy nie zostać podane ocenie. Ile Lafitów 2010 zostanie otworzonych w tym stuleciu? Nie tak wiele. Te nieotwarte przejdą do następnego stulecia jako mumie, drogocenne mumie.Pytania zadawał: WineMike

Foto: Magazyn Wino


Komentarze

o.k. ... kto czytał ? Czekam na szczere opinie czy warto. Nie interesują mnie w ogóle nagrody, uznania, wyróżnienia, za stary jestem na to ;), żeby wierzyć w takie bajki, pytam Was szczerych czytelników, kupić czy zmarnuję gotówkę ?

"Książka Twarzy" jest znakomita. Bardzo wymagająca intelektualnie przy niektórych rozdziałach, wymagająca wiedzy literackiej, historycznej i tradycji intelektualnej Europy. Dominiku, może opisy doświadczeń dzieciństwa to już opis nie Twojego pokolenia, ale dla mnie to było wielkie przeżycie, jakby opisywał moje.

Oj to czuje, że mogę nie dźwignąć całości, historia nigdy nie interesowała mnie zbytnio ;), ale hasło 'znakomita' zobowiązuje mnie do rzucenia okiem :)

Dominiku, warto kupić choćby dla kilku esejów, a poza tym zawsze warto poznać coś nowego, tak jak z winem czy kieliszkami ;)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.