Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Najdroższe włoskie wina


Włochy to kraj, który szczyci się wielowiekową tradycją wytwarzania wina, jednak, w przeciwieństwie do na przykład Francuzów, Włosi nie popisali się marketingowo. Do niedawna niewiele włoskich winnic mogło konkurować ze światową pierwszą ligą.

Nie znaczy to, że Włosi robią kiepskie wina, jednak zwykle brakowało im umiejętności przekonania świata, że ich wina to Ferrari, Gucci, czy Ferragamo w swojej kategorii. Na marginesie, firma Ferragamo weszła w winny biznes i całkiem dobrze poradziła sobie z wypromowaniem swoich win.



Monfortino


Najdrozsze_wloskie_wina_Monfortino magnify Barolo Monfortino Giacomo Conterno to ikona. Nie tylko pochodzi od jednego z najstarszych producentów Barolo, ale często jest najlepsze w danym roczniku. Powstaje tylko w najlepszych latach, więc od pierwszego butelkowania w 1920 roku wypuszczono tylko 45 roczników.

Jest wyborne, jedyny problem w tym, że to jedno z najdroższych włoskich win. Nowsze roczniki kosztują od 200 do 320 euro za butelkę, a roczniki w szczytowej formie osiągają ceny rzędu 800 euro za butelkę. I co ma począć zwyczajny miłośnik wina?





Cappellano Rupestris


Najdrozsze_wloskie_wina_Cappellano_Rupestris magnify Jeśli kogoś interesują klasyczne Barolo z Serralunga, nie musi dalej szukać. Oto Teobaldo Cappellano’s 2004 Barolo Rupestris z Piemontu.

To wspaniałe Barolo o głębokim smaku, pełne owoców, które potrafi osiągnąć bogactwo smaku nieosiągalne dla większości win, poza Monfortino oczywiście. Wina te powstają metodą tradycyjną, więc w młodości mogą być trochę powściągliwe, ale dojrzewając cudownie rozkwitają. Do osiągnięcia pełnej dojrzałości potrzebują mniej więcej o połowę mniej czasu niż typowy rocznik Monfortino, co więcej, kosztują około trzy czwarte mniej (60 euro butelka).





Burlotto Monvigliero


Najdrozsze_wloskie_wina_Burlotto magnify Mimo tego, że łagodne Burlotto Monvigliero prezentuje styl całkowicie odmienny od ostrego Barolo Monfortino, jest prawie tak samo sławne. Jedno z nielicznych Barolo, które też powstają w  tradycyjny sposób – znów, jak Monfortino.

Monvigliero pochodzi z mało znanej winnicy o tej samej nazwie, a jego smak odzwierciedla unikalne terroir, które zawdzięcza glebom okolic wioski Verduno, gdzie znajdują się zarówno winnica jak i wytwórnia win Burlotto.

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że Burlotto Monvigliero dojrzewa dekadę krócej niż Monfortino i kosztuje około siedem razy mniej (40 euro butelka).





Gianfranco Soldera Brunello Riserva

Najdrozsze_wloskie_wina_Soldera magnify Brunello od lat przechodzi kryzys tożsamości. Niektórzy producenci postawili krzyżyk na tzw. "tożsamości Brunello" i poszli własną drogą tworząc wina, które mówią równie dużo o odmianie (Sangiovese) i glebie, co o producencie.

Jednym z takich producentów jest Gianfranco Soldera. Jego Brunello to jedne z najbardziej pożądanych win tej dość mocno zatłoczonej apelacji i jedne z niewielu odnoszących sukcesy na rynku wtórnym i aukcyjnym.

Wina te powstają w tradycyjny sposób, z winogron zebranych z zakamarków włoskich winnic uprawiających odmianę Sangiovese. To niezwykle świeże, pięknie dojrzewające, złożone Brunello Di Montalcino, którego ceny zaczynają się od 240 euro za butelkę.





Poggio di Sotto

Najdrozsze_wloskie_wina_Poggio_di_Sotto magnify Poggio di Sotto to kult sam w sobie. Te wina również powstają w tradycyjny sposób. Wspaniale pokazują potencjał Sangiovese – bez chodzenia na łatwiznę i z użyciem najnowocześniejszych wynalazków dwudziestego wieku, a jednocześnie mocno czerpią z tradycji pierwszych producentów Brunello.

Rezultaty mówią same za siebie. Wina są zabójcze, ale tanio skóry nie sprzedają. No, może są tańsze niż wina Soldery. Około 80 euro za butelkę Brunello. Tworzenie wybornych win czerwonych wciąż pozostaje sekretem Montalcino. Rosso Poggio di Sotto można dostać już za 40 euro i, co tu dużo mówić, warte jest swojej ceny.





Conti Costanti

Najdrozsze_wloskie_wina_Conti_Costanti magnify Conti Costanti to szczebel niżej na drabinie winiarskiej. Wina tradycyjne, którym może czasem brakuje klarowności Poggio di Sotto i siły Soldery. Mimo tego to nadal wspaniałe Brunello: eleganckie, intensywne, o złożonej i mocnej tanicznej strukturze. Cena, bagatela, 60 euro. Za połowę tej ceny można rozkoszować się Conti Costanti’s Rosso di Montalcino.







Katarzyna



Źródła:

http://www.snooth.com
https://winelibrary.com
http://www.astorwines.com
http://www.buonvino.co.uk
http://www.finewinegeek.com
http://shop.orwines.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.