Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel degustacyjny Klubu Nasze-Wina, sesja XX, 4 kwietnia 2012 roku

 


Nie będę bardzo oryginalna jeśli powiem, że czas pędzi. Niedawno zaczynaliśmy organizację Paneli, a już 20-ty Panel mamy za sobą. Odbył się w większym niż zwyczajowo składzie, degustowaliśmy wina otrzymane od kilku Partnerów, a Jurek Kruk poprzez 4sensesTV upamiętnił to zdarzenie. Z dużą ciekawością i niecierpliwością czekam na edycję filmu.
Pamiętam nasze początki.


20panel magnify

Pomysłodawcą Panelu, jak również jego formuły, jest nieżyjący już niestety Szymon Kamiński. Pierwszy Panel odbył się prawie równo dwa lata temu 14 maja 2010 roku w gronie 3 Panelistów – Założycieli. Byli to: Szymon Kamiński właśnie oraz mój mąż Krzysztof Chełpiński i ja. Zaprosiliśmy Szymona do nas, do domu i tam zorganizowaliśmy tę niezapomnianą degustację. Degustowaliśmy 5 win: 1 włoskie, 2 węgierskie i 2 rumuńskie. Te węgierskie przyniósł Szymon, włoskie pochodziło z naszych zapasów, a 2 rumuńskie otrzymaliśmy na degustację od jednego z naszych pierwszych Partnerów MJA Distribution. Jako jedyna kobieta wśród testujących jednogłośne zostałam wybrana sekretarzem (lepiej brzmi niż sekretarka) tego pierwszego Panelu i tak już zostało do dzisiaj z tym sekretarzowaniem.
Pamiętam z jak dużą obawą i nieśmiałością pisałam pierwszą relację. I pamiętam ocenę  Szymona: „jest dobrze”.


Podczas 20 Paneli degustowało w sumie 30 Panelistów i zaproszonych Gości. Przetestowaliśmy i oceniliśmy 129 win, w tym 40 białych, 6 różowych, 83 czerwone. Wina dostarczyło nam kilkunastu Partnerów, część pochodziła z Targów Wine&Spirits 2010, w których braliśmy udział jako Portal, wina z Makro Cash & Carry oraz Leclerc’a i Lidla kupowaliśmy sami.


Za dostarczenie win na 20 Panel serdecznie dziękujemy firmom:
Adex Wina,
MJA Distribution,
Wines United,
Winezja,
Winnice Południa,
Winoman.

Zaplanowaliśmy degustację 6 win od 6 różnych dostawców. Winezja dostarczyła 2, degustowaliśmy więc wyjątkowo 7 win.


Degustowali: Agata Gebhardt, Ewa Hutny, Zofia Pasula, Michał Krzemiński, Jacek Mendrala, Michał Misior, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Wojciech Wojtanowski, Tomasz Zieliński, Krzysztof Żłak oraz  Gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


W Panelu brał udział i degustował współpracujący z nami Jerzy Kruk, Gospodarz 4Senses, gdzie odbywał się 20 Panel.


Jurek  przedstawiał swoje oceny jako ostatni, już po uzgodnieniu przez nas ocen poszczególnych win. Z pewną satysfakcją muszę podkreślić, że nasze oceny niewiele różniły się od tych Jurka. A przecież wciąż jesteśmy amatorami.


Degustowane wina:


XX_Panel_wino_1 magnify 1. Furmint Locse Tokaji Beres 2008 dostarczone przez Winnice Południa
Wino o ładnej złotej barwie, dosyć gęste. W zapachu nuty mineralne. W smaku wyczuwalna beczka, kwasowość złamana słodyczą. W końcówce pieprz.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił nieco wyżej, bo na 7.5.

Cena: 55 zł 


XX_Panel_wino_2 magnify 2. Valpolicella Classico Degani 2010 dostarczone przez Adex Wina
Wino o jasno rubinowej barwie. W bukiecie wiśnie, czereśnie. Smakuje kompotem wiśniowym. Zrównoważone, dość długie. Zgodnie stwierdziliśmy, że wymaga schłodzenia i wcześniejszego otwarcia. Wtedy być może smakowałoby lepiej.

Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił również na 6.

Cena: 27 zł
XX_Panel_wino_3 magnify 3. Terrases du Larzac Domaine de Familongue 2008 dostarczone przez MJA Distribution
Wino w kolorze ciemnej wiśni. Sporo łez spływających po ściankach. Pachnie konfiturami wiśniowymi. W smaku czekolada, konfitury wiśniowe. Lekko wyczuwalny alkohol. Dość długie..

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił na 6.

Cena: 35 złXX_Panel_wino_4 magnify 4. Merlot Cabernet Franc Mas Irene Pares Balta 2005 dostarczone przez Winezję
Wino o barwie ciemno wiśniowej, nieprzezroczyste, ciemne. Gęste, bardzo dużo grubych łez na ściankach kieliszka. W zapachu żywica i czerwone owoce. W smaku czerwone owoce pomieszane z czekoladą, na końcu pieprz. Zrównoważone, długie, mocne właściwości ściągające.

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił dokładnie tak samo czyli też na 8.

Cena: 115 zł


XX_Panel_wino_5 magnify 5. Cabernet Sauvignon Dead Ringer Wirra Wirra Vineyards 2007 dostarczone przez Wines United
Wino o kolorze bardzo głębokiej fioletowej, purpury.  Pachnie leśnymi owocami , dymem. Smakuje czerwonymi owocami. Zrównoważone, długie. Doskonałe.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił też bardzo wysoko, ale odrobinę niżej od nas, bo na 8.5.

Cena: 240 zł
XX_Panel_wino_6 magnify 6. Liguai Vina Perez Cruz 2008 dostarczone przez Winomana
Wino o kolorze ciemnej purpury. Pachnie czerwonymi owocami, czarną porzeczką, wyczuwalna wanilia. W smaku pikantne, taninowe, wyczuwalna gorzka czekolada, złagodzona smakiem kokosowym.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił nieco niżej, na 6.5.

Cena: 110 zł
XX_Panel_wino_7 magnify 7. Shot in the dark Quarisa 2008 dostarczone przez Winezję
Wino o kolorze ciemnej wiśni z fioletowymi refleksami. Ładnie prezentuje się w kieliszku. W zapachu dym, śliwka, pieczone jabłka. W smaku wiśnie, śliwki, pieprz. Silne taniny. Długie, zrównoważone.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej

Jurek Kruk ocenił również na 7.

Cena: 39,90 złProtokołowała: Bożena Skibicka
Komentarze

Czekamy na filmik :)

Lepiej nie :)

Są już lekkie przecieki i nie jest źle ;)

Relacja Michała z degustacji owada :)

Ale oceny max 6. Czy warto próbować +)?

Przypadkiem byłem obok Insekta, kupiłem różowe i Chateau de’Abbaye de Saint Ferme Bordeaux Superieur AOC zobaczymy ... ;)

czekam na relację.

Postanowiliśmy zrobić na szybko mały panel degustacyjny, aby przetestować wspólnie wina z drewnianej skrzynkiTak więc wieczorem lub jutro będzie więcej ocen.

Warto

kusisz ... stoi pod stołem... a otwarłem po degustacji Tokaju , whisky Cardhu ... , ale jednak nie trawie tego typu trunków ... może jednak zaglądnę pod stolik ..

Degustacja Tokaju? To sie przesłodziłeś :)

Nie aż tak3 wytrawne, 4 slodkie z czego jak dla mnie tylko 1 wytrawne i 2 słodkie godne uwagi ...ale leczo było boskie !

nio ... nie ... tzn.tak ... o ile nie otworzy się innego wina, Mike bardzo dobrze je opisał, dodałbym rustykalne, ale głownie stłumiony owoc, dużo mchu i zatęchłej piwniczki ... myślę 25 zł ... prawdziwy korek ... jest o.k. ... ale kobieta mówi ( ja już byłem po całej butelce CS Rose DT ), nie ... kiepsko ... buuuuu ... :) no to cóz,otwieram świeżo nabyte CS Perez Cruz w Winomanie za 39 zł (!!!) ...kosmos, Insekt , zaliczył sie w tym momencie do ... hmm ... szkoda pisać :) 14 zł rożnicy no nie ma siły, żeby ktos mnie zmusił do ponownego zakupu wina z Insekta, ... olać to (za przeproszeniem) fajnie, że są wina dla "mas" poniżej 30 zł ..ale zaraz obok, tuż obok, za rogiem, są wina droższe o 10-20 zł bijące Biedoronkę, Lidla, i wszystkie dyskonty i hipermarkety o ... glowę. Nie i jeszcze raz nie ... wiem, ze każdy ma jakaś granicę cenową, ale dla mnie w tym momencie jest tyle świetnych win w cenie 40-60 zł , że te za 25-35 zł mam w .... :)

Jak zwykle każdy ma prawo do własnej opinii. Mam nadzieję zdegustować wina z Winomana, jeśli tylko znajdzie się kierowca na powrót do hotelu. Co do Biedronki, to osobiście jestem pod wrażeniem. To są dobre wina. Oczywiście dla mnie. W partii win włoskich dwa nadawały się do picia. Ale te francuskie są bardzo dobrze wybrane. Może butelki nie takie same (vide opinia Dominika), lub punkt odniesienia inny, ale mnie te wina smakowały.

Zdecydowanie problem z punktem odniesienia :) , gdyby nie Perez Cruz ( na wczoraj były jeszcze 2 butelki tylko w Winomanie ) , wyszloby przyzwoicie, ale zrobiłem sie przez porównania zbyt wybredny, zdaję sobie z tego sprawę :)

Widze, ze nie tylko mi nie przypadło do gustuhttp://blogi.magazynwino.pl/rybak/?p=144

I na tym polega piękno świata win. Nie zamierzam nikogo przekonywać, że wina z Biedronki są wspaniałe. Bo nie są. Ale uważam, że oferta ta spełnia ważną role w krzewieniu kultury picia wina wśród osób, które nie wydadzą 50 do 100 zł na butelkę tego szlachetnego trunku. Może choć część zwolenników Carlo Rossi zainteresuje się alternatywą.
Oczywiście w Hiszpanii piłem wina po 3-5 euro, które polecałbym każdemu. Tyle, że u nas nie Hiszpania.

Racja, ... obawiam się tylko, że to mimo wszystko za trudne wina, dla miłośników CR. Co do Hiszpanii potwierdzam, ale za miesiąc Portugalia, to choć na winach zaoszczędzimy na wakacjach ;)

Paweł napisał:

Warto


Dodałem ocenę. Bez karafki nie warto próbować. Chodzi o Bordo z Biedronki.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.