Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Portugalski czołg - nowa oferta Biedronki

2013/02/01


Próbował LIDL przekonać do swoich win obrazując ich wybór w dość przerysowanych zdjęciach z „wyprawy” Okrasy i Pascala po Francji, uzupełniając swoje portoflio o na przykład czternastoletnie wino za prawie 150 zł. Żabka starała się szampanem za 69.99 zł i Brunello di Montalcino dać do zrozumienia, że na rynek winiarski wkracza poważny gracz. Jednak żadne z nich nie przebiło dotąd portugalskiego czołgu – Biedronki, która z niemal zegarmistrzowską precyzją wprowadza nowe wina do swojej oferty organizując przy tym wpisane w kampanię reklamową wieczorne degustacje. Wczorajsze „Spotkanie z winami świata” miało miejsce w Domu Dochodowym w Warszawie, znanym także ze sklepów zachodnich marek oraz restauracji pani, która chciała być polskim Gordonem Ramsayem. Przedpremierowo zdegustowaliśmy 7 win, natomiast nr 8 był powtórką (Clos Montebuena Reserva 2005).


PATA magnify Zaczęliśmy w klimacie karnawałowym – Cava Pata Negra Brutocena 5/10 (14.99 zł)
1. Jasno słomkowa cava, która pachnie jabłkami i cytrusami. W ustach lekka kwasowość i delikatna goryczka, która mnie przeszkadzała. Za taką cenę? OK. (Paweł)
2. Łodygowe niuanse, roślinne, dosc oszczędne usta, średnio długie. (Michał „WineMike” Misior)


gode magnify Alvarez de Toledo Godello 2010 – jedyna biała pozycja tego wieczoru – ocena 6.5/10 (19.99 zł)
1. Myślę, że to wino się broni. Mocny, ciekawy (trochę perfumowany?) nos, a w nim owoce tropikalne i mango. W ustach wyraźna kwasowość, która jest trochę zbyt wysoka. Mocno schłodzone w upalny dzień może być całkiem znośne. (Paweł) – 6.
2. Orzeźwiające, nuty mango, papai, smaczne i dobrze ułożone. (Michał „WineMike” Misior) – 7.


sant magnify Santana 2010 VT Castilla ocena 4/10 (9.99 zł)
1. Ciężko oceniać wino za 9,99 PLN... W ustach trochę beczki i kwaśna czarna porzeczka. Krótkie, proste wino. Raczej nie do powtórzenia. (Paweł)
2. Krótkie, porzeczkowa nuda, ulotny garbnik. (Michał „WineMike” Misior)

 

 


menc magnify Mencia Roble Alvarez de Toledo 2009 DO Bierzoocena 4/10 (19.99 zł)
1. Proste, nieskomplikowane wino. Nie do powtórzenia. (Paweł)   
2. Mały garbnik, aronia z porzeczką, potoczyste aż do bólu. (Michał „WineMike” Misior)


enat magnify Enate DO Somontano 2009 ocena 7/10 (24.99 zł)
1. Według mnie jest to najlepsze wino z nowej, hiszpańskiej oferty Biedronki. Ciemno wiśniowa, oleista barwa. W ustach kwaśna wiśnia z fajnym miękkim garbnikiem. Zrównoważone, całkiem przyjemne (Paweł).
2. W nosie piwnica, zbutwiałe książki, usta konkretne, miękkie. (Michał „WineMike” Misior).



monasterio1 magnify Monasterio de las Vinas 2008 DO Carinena ocena 5/10 (16.99 zł)
1. Wino ocenione przez Parkera na 89 punktów za 16,99 PLN. No świat oszalał... Parker chyba też ;) To wino na pewno nie będzie moim ulubionym. Przyduszony, bardzo słaby aromat, który praktycznie niczym nie pachnie. W ustach ciemne owoce, pieprz i cierpkość. Krótkie, proste.
2. Nos zamknięty, lekkie nuty warzywne, usta pełne, ale po chwili rozmywają się.


casasafra magnify Casa Safra Reserva 2007 DO Terra Alta ocena 7/10 (12.99 zł)
1. Ciemno wiśniowa, ładna barwa. Nos, który może się podobać. W ustach proste, ale ciekawe. Dominuje śliwka. Nie najgorsze. (Paweł) – 6.
2. Nuta świeżego espresso w aromatach, usta z przewagą gorzkiej śliwki, zwarte. (Michał „WineMike” Misior) – 8.

 


closmontebuena magnify Dobrze znana z Biedronki Clos Montebuena Reserva 2005 DOca Riojaocena 6.5/10 (19.99 zł)
1. Wino powtórzone z poprzedniej hiszpańskiej oferty Biedronki. Tym razem ocena o jeden w dół. W sumie powtórzyłbym poprzednią ocenę. Ponownie niestety wybijał się alkohol. (Paweł) – 6.
2. Dobrze zrównoważone, sporo tanin, wino ewidentnie do potraw - może kaczka ze śliwkami? (Michał „WineMike” Misior) – 7.


Biedronka od dłuższego czasu posiada koszulkę lidera w segmencie win dyskontowych i – wnosząc po wczorajszej prezentacji – ani myśli się jej pozbyć. Dobrze przemyślana kampania reklamowa, jasny i przejrzysty PR, dbałość o obecność na degustacjach osób rzeczywiście związanych z winem – wszystko to działa na korzyść Biedronki.

 

Chociaż nie było wina na miarę Loureiro Vinho Verde ani Albarino Eidosela, to przeglądając nowy katalog uświadomiłem sobie, że to nie tylko kwestia wina, ale też potraw pochodzących lub nawiązujących do danego kraju. Co za tym idzie, mamy kompleksowość – wina i proponowane do nich dania z la cocina espanola.


tekst i foto Michał "WineMike" Misior


Komentarze

Dobre podsumowanie. Szkoda, że nie powtórzyli wina na miarę Albarino, ale nie ma co narzekać. Wg mnie Enate było najlepsze.
Tych ocen Parkera (89, 90 i 91 pkt.) nie będę komentował :]

Parker nadał je "ostatnim niuchem degustatora":

" - Dam temu winu 100 pkt., a co!
- Ale szefie, to wino z Biedronki!
- No to niech będzie 91!"

A może ktoś go zapytał: "Szefie, ile temu winu brakuje do setki? "

:DDDD

Dobreeee :)

U nas była rzeź niewiniątek ... , ale dobrze bo przy okazji wyciągałem po kolejnych błędach nowe wnioski odnośnie krakowskich paneli :)

A jakie błędy były?

1. Informacja, ze to wina z Biedronki
2. Nawaliłem z jakością kart degustacyjnych, nie wydrukowałem dzień wczesniej, dzis padła mi drukarka godzine przed wyjściem :) i pędziłem do pracy, żeby druknac, ale majac 10 minut musiałem zrobić druk Econo :)
3. i trochę przesadziłem ze schłodzeniem win, ale w sumie wolę mocniej schłodzone niż za ciepłe
4. ...nie wiem czy to błąd, ale zastanawiam się, czy jednak nie dzielić panel na część degustacyjna win i kulinarna, po tym jak zamówiłem Zrazy z Flaków jagnięcych , wysyciłem zapach w całej sali ;)

Ad 1. W degustacji w ciemno nigdy nie informujemy, skąd są wina (importer, lokal, sklep), chyba, że wspólne są kraj, region, szczep, apelacja itp. - ale przymusu nie ma. Jak wiadomo tylko co, co jest w kieliszku - niewiadome=większe skupienie na winie.

Ad 2. Na czym w takim razie ocenialiście wina i jak?

Ad 3. Faktycznie mogło to mieć wpływ na odbiór win.

Ad 4. Dominik, zrobiłeś degustację win czy degustację win z jedzeniem? Bo jeśli jedliście w trakcie Panelu coś innego niż bagietki, to nie o to nam chodziło...

Mam nadzieję, że te błędy - ani inne - nie pojawią się przy winach różowych.

ad1 tak będzie.
ad2 były tylko wersja druku i czytelność pozostawiały duuużo do życzenia ;)
ad3 tu jak mówie, lepsze chłodniejsze, bo zawsze się ogrzeje w kieliszku i powinno się zrobic ciekawsze, za ciepłego zbytnio nie uratujesz.
ad4 Mike nie kombinuj, bo taki sam plan był w Zazie tylko nie było miejsca, żeby jeść, cos mi się tu robisz bardziej papieski od .., dla mnie akurat to bez znaczenia, szczególnie,że wolę wino degustowac i jeść, tak zawsze było w Winomanie i nie było problemu, ale jedzenie było dobierane do potraw, tu nie do końca było jasne co jest w kieliszku oraz jak bardzo aromatyczna potrawę zrobi Szef Kuchni.

@Dominik: Ad kulinaria: dzielić, dzielić i informować czytelnie, że najpierw obowiązki (panel), a potem przyjemność (jedzenie). Inaczej to nie ma co porównywać win bezpośrednio.
Szkoda, że wino niespodzianka nie załapało się na podobne schłodzenie jak pozostałe wina, co mu ewidentnie zaszkodziło (ale tutaj nie było szans na schłodzenie przed panelem, bo butelka była zgarniana "u źródła" w drodze na panel).

Uważam, że jedzenie powinno być po degustacji. Tym winom nic by nie zaszkodziło, ale gdybyśmy oceniali przyzwoite to klops.

Dominik, bo przeniesiemy stolicę do Warszawy ;)

To przynajmniej problem z jedzeniem mamy rozwiązany

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.