Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Funkcjonalności


wina

grupy oceny


Opis funkcjonalności

Portal umożliwia samodzielne generowanie przez Członka Klubu treści dotyczących tematyki portalu poprzez:

 • wprowadzanie opisu wina

 • wprowadzanie oceny wina

 • wprowadzanie informacji o producentach

 • możliwość przeglądania bazy win i producentów

 • możliwość dodawania komentarzy do opisu producenta

 • wprowadzanie opisu miejsc zakupu

 • możliwość przeglądania bazy miejsc zakupu

 • możliwość przeglądania listy win w danym miejscu zakupu

 • możliwość oceny miejsc zakupu

 • możliwość przeglądania listy miejsc zakupu danego wina

 • możliwość definiowania swojego profilu

 • możliwość przekazywania sugestii, pomysłów

 • możliwość zaawansowanego wyszukiwania wg listy kryteriów

 • możliwość generowania raportów o winach wpisanych do bazy, spełniających warunki zaznaczone w profilu jako preferowane

 • możliwość generowania raportów o nowych ocenach win wprowadzonych do bazy

 • możliwość generowania raportów o winach dodanych do bazy (przez dowolnego Członka Klubu) i ocenionych przez Waszą Grupę Oceny na 6 lub więcej

 • możliwość doboru win do potraw według kierunkowych wskazań eksperta
 • możliwość doboru win do potraw według sugestii importerów

Planujemy uruchomienie funkcji automatycznej dostawy dla posiadaczy większych kolekcji win. To co znajdzie się w przyszłości na Portalu zależeć będzie od Was. Dlatego też zależy nam bardzo na zbieraniu Waszych opinii i sugestii. Co jakiś czas będziemy Wam również zadawali pytania szczegółowe i liczymy, że nie pozostaną bez odpowiedzi.


Sposób wpisywania wina.

Po pierwsze przed wpisaniem wina sprawdźmy, czy ktoś inny nie zrobił tego przed nami. Zaoszczędzimy w ten sposób trochę czasu i wysiłku.

Najpierw naciskamy przycisk Wina, co pozwoli nam wyświetlić na ekranie listę win. Jeśli wiemy z jakiego kraju pochodzi wino to ustawiamy kursor na nazwę kraju umieszczoną z lewej strony ekranu i naciskamy lewy klawisz myszy.

Jeśli lista win jest zbyt długa i nie możemy szybko odnaleźć interesującego nas wina to wtedy możemy skorzystać z pola do wyszukiwania, które znajduje się na górze listy win. Wpisanie w to pole słowa będącego częścią nazwy wina spowoduje odszukanie win posiadających w swojej nazwie szukane przez nas słowo lub jego część.

Jeżeli i to nie przyniesie pożądanego rezultatu i nie odnajdziemy naszego wino, to znaczy, że musimy wpisać go do bazy. Wtedy wybieramy Nowy i przechodzimy do wpisywania naszego wina.

 

Jak wpisywać wino.

Proponujemy przyjęcie standardu, który umożliwi łatwe dotarcie do interesujących nas win i jednocześnie pozwoli na prostą identyfikację. Nowa wersja portalu ułatwia nam prawidłowe zapisanie nazwy wina według ponizszego schematu:

 • nazwa szczepu dla win jednoszczepowych; jeśli kompozycja składa się z większej liczby szczepów to element ten pomijamy

 • nazwy wina – jeśli istnieje

 • słowa – Reserva/Reserve/Grand Reserva/Crianza itp. jeśli występuje na etykiecie

 • nazwy producenta (szczególnie istotne jeśli opisujemy wina jednoszczepowe )

 • rocznika

 

Sposób wpisywania producenta.

 • Pamiętajmy o wpisywaniu danych producenta: kraj, następnie region i może opis. Jeśli producent jest już w naszej bazie i jego dane są wypełnione to system automatycznie wstawia do opisu wina jkraj i region.

 

Wprowadzanie nazwy szczepu

 • Uwaga! Jeśli wprowadzamy do bazy wino wieloszczepowe to w pozycji szczep wybierajmy Cuvee. W opisie wina możemy wtedy wymienić odmiany i ich procentową zawartość.

Wszystkie dane możemy zmieniać już po zapisaniu wina w bazie, używając do tego trybu edycji.


Definiowanie "Grupy Oceny"

„Grupę oceny” możecie stworzyć z osób, których gust zgodny jest z Waszym. daje to Wam możliwość porównania średniej oceny win ze średnią oceną wystawianą przez Waszą grupę.

Aby dodać osobę do grupy oceny musimy wywołać jej profil (Członkowie Klubu i z listy wybieramy osobę) i w widoku kliknąć na pola „Dodaj do mojej grupy oceny”. Lista osób naszej grupy oceny pojawia się po wywołaniu funkcji „Grupa Oceny” na pasku na górze.

Usunięcie osoby z listy jest możliwe po kliknięciu na „usuń” w wierszu opisującym osobę w liście. W wyszukiwarce pojawiła się możliwość wyszukiwania win dla naszej Grupy Oceny. W wynikach pojawiają się tylko te wina, które są ocenione przez członków naszej Grupy Oceny. Dodatkowo, jeśli jesteśmy zainteresowani specyficznymi winami, opierając się na guście konkretnej osoby, to możemy wykorzystać wywoływaną z profilu wybranego przez nas członka klubu funkcję „Szukaj win ocenionych przez tę osobę”.

 

Dobór win do potraw

Dobór win do potraw realizowany jest na dwa sposoby.

 

Pierwszy wybór bazuje na pracy zaprzjaźnionego eksperta, znakomitego znawcy kuchni i win, który przygotował nam tabelę doboru potraw do szczepów win. Jest to jedynie nadanie kierunku w jakim powinniśmy podążyć szukając wina dla potrawy.

Lista wynikowa czasami okazuje się bardzo długa i dlatego proponujemy mechanizm filtracyjny, pozwalający skrócić ją przy użyciu dodatkowych kryteriów wyboru definiowanych przez Was. Kryteria dostępne obecnie to rodzaj wina; region, z którego pochodzi; typ wina określany przez nas jako słodkość; ocena; miejscowość, gdzie można to wino kupić; nazwa producenta; atrybut wina i przedział cenowy. Kryteriów jest wiele i zapewne pomogą Wam skonstruować listę, która Was zadowoli. Lista jest oczywiście budowana z win znajdujących się w naszej bazie.


Drugi wybór pochodzi od importerów. Jeśli importer podał na etykiecie wina lub w innym dostępnym dla nas miejscu, jakie potrawy rekomenduje do sprzedawanego przez siebie wina, a osoba wprowadzająca informację o tym winie umieściła je w opisie, to ta informacja została wykorzystana w nowej funkcjonalności portalu.

Nazwy potraw zostały powiązane z opisem wina i na tej podstawie budowana jest druga lista rekomendacji. Tak jak w pierwszym przypadku, tak i tutaj jest możliwe zawężanie tej listy poprzez dodawanie kolejnych kryteriów wyboru.


Jak skorzystać z tej funkcjonalności?


Po pierwsze należy wybrać potrawę. W tym celu wpisujemy w okienku wyboru nazwę lub część nazwy szukanej potrawy. System zaprezentuje nam skróconę listę potraw, które zawierają wprowadzony przez nas ciąg znaków. Lista potraw liczy sobie ponad 600 pozycji a wybór powinien być precyzyjny.

Wprowadzajac do bazy potrawy z rekomendacji importerów kierowaliśmy się zasadą zachowania dokładności. Stąd w bazie znajdziecie zarówno opisy ogólne jak i bardzo szczegółowe. Przypisanie win jest również precyzyjne. Jako przykład możemy tu podać ryby. Jeśli wybierzecie „Ryby” a importer podał w opisie łososia to wino to nie pokaże się na liście wynikowej. Założyliśmy, że choć przecież łosoś jest rybą, to coś jednak kierowało importerem, że wskazał właśnie na łososia.

Ten sam mechanizm funkcjonuje w innych podobnych sytuacjach.


Po wybraniu interesującej nas potrawy przyciskiem „Szukaj” uruchamiamy wybór win. Efektem są dwie listy odpowiadające kierunkowym wyborom eksperta oraz sugestiom importerów. Rozwinięcie listy nastepuje po kliknięciu na odpowiadajacy jej pasek.

Listy można skracać dodając inne kryteria wyboru. Finalne listy zawierają wszystkie dostępne na portalu informacje.


Opis każdego wina w bazie portalu posiada zakładkę z informacją jakie potrawy spełniają kryteria doboru zaproponowane przez eksperta, a także co proponują importerzy. Jeśli zakładka jest pusta, to znaczy, że taka informacja nie jest dostępna.Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.